Zdravotní matrace: co musí splňovat a podle čeho je vybrat? Poradíme vám

foto Mladá žena leží na posteli s měkkou matrací.

Díky zdravotní matraci se vám bude každou noc spát jako v bavlnce. Víte ovšem, jak takovou zdravotní matraci vybrat a kdy je vhodné si kvalitní matraci pořídit?

Co to je zdravotní matrace a jak ji vybrat?

Ihned v úvodu je nutné vysvětlit, co ta zdravotní matrace vlastně je. Velmi pravděpodobně se vám totiž v souvislosti s tímto pojmem vybaví zdravotnická pomůcka, co byla zařazena na seznam zdravotních pomůcek Ministerstvem zdravotnictví a rovněž se na ni vztahuje snížená DPH. Ovšem pozor, pojem zdravotní matrace se často nesprávně používá pro označení matrací, jež byly pouze vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů (nemusí jít tedy jen o zdravotnickou pomůcku).

Zdravotní matrace s certifikátem a pro koho je vhodná

Pokud bychom se zaměřili na to, pro koho jsou určeny zdravotní matrace disponující tím, že skutečně mají certifikát zdravotní pomůcky a vztahuje se na ně snížená daň, odpověď je snadná – pro každého, kdo trpí bolestmi zad, kloubů nebo svalů a také pro lidi připoutané na lůžku. Podkategorií zdravotních matrací jsou totiž antidekubitní matrace, které zabraňují vytvoření proleženin a nejčastěji se s nimi můžeme setkat v nemocnicích, hospicích a dalších zdravotnických zařízeních. Zkrátka všude, kde se vyskytují ležící pacienti. To, že je nějaká matrace skutečně zdravotnickým prostředkem, poznáte podle certifikátu.

3D ilustrace vnitřní části matrace. Skládá se z vrstvy pěny a  pružin. Šipky znázorňují nosnou funkci matrace.

Vybíráme matraci podle materiálu

Když bychom se na matrace podívali z pohledu toho, z jakého materiálu jsou vyrobené, máte hned několik možností:

● Zdravotní matrace pro ležící pacienty se vyrábějí z kvalitní pěny – paměťové pro její vysokou kopírovatelnost těla, studené pro její vzdušnost nebo hybridních pěn, které spojují vlastnosti více druhů pěn v jednom

● Dále existují také matrace latexové a pružinové. Latexová matrace je známá tím, že má skvělé ortopedické vlastnosti. Pružinové matrace mají dlouhou životnost a poskytují dostatečnou oporu vaší páteři.

Pružinová matrace versus pěnová matrace

Rozhodujete se mezi matrací pružinovou a pěnovou? Jedná se o nejběžnější dilema. Nejlepší je, oba typy matrací si nezávazně vyzkoušet. V obchodě si na pružinovou i pěnovou matraci lehněte a podle toho se rozhodněte. Obě matrace vám nabídnou příjemnou oporu i vysoký komfort a poskytnou vám úlevu při artritidě, osteoporóze i bolesti zad a kloubů.

Žena s bolestmi zad kvůli nepohodlné matraci.

Zapomeňte na nespavost a udělejte si radost koupí nové matrace. Zdravotní matrace rozhodně nepatří pouze do zdravotnických zařízení, ale jsou to vhodné matrace pro sportovce, kteří touží po příjemné regeneraci během spánku, stejně tak jsou vhodné pro seniory i zdravé jedince toužící po zdravém a klidném spánku každou noc. Při výběru matrace samozřejmě nezapomínejte na volbu vhodné výšky matrace a nevíte-li si rady s tím, jak vybrat rozměr, tuhost a výšku matrace, vycházejte z velikosti své postele.

Díky vhodně zvolené matraci zjistíte, že zdravý spánek dokáže výrazným způsobem změnit váš život a ranní vstávání již nebude noční můrou.

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď