Volkswagen Maraton Praha očekává útoky na rekordy závodu

foto Amanuel Mesel

Bohaté startovní pole nabízí i letos Volkswagen Maraton Praha, který se koná v neděli 12. května. Zaútočí afričtí běžci na rekordní časy závodu? „Máme kvalitní běžce, pokud vyjde počasí, můžeme si dovolit na to pomyslet,“ říká Jana Moberly, manažerka elitních atletů závodu.

Číslem jedna a tudíž i největším favoritem bude Albert Kiplagat Matebor. 32letý keňský běžec dokázal zaběhnout předloni ve Frankfurtu čas 2:05:25. A Kiptanuiův rekord v Praze z roku 2010 má hodnotu o 14 vteřin horší.

Matebor se vrací po pauze v plné formě. Vydělal si už na farmu a rád se věnuje poslechu keňské hudby. Před dvěma lety vyhrál slavný göteborský půlmaraton.

Jen o něco pomalejší byli jeho krajani Mariko Kiplagat Kipchumba (2:06:05) a Benjamin Kolum Kiptoo (2:06:31). „Ti všichni si mohou vzájemně pomoci k času na hranici 2:06,“ předpovídá Jana Moberly.

Chystá se i Philemon Limo, který na české půdě zaběhl řadu výborných časů při půlmaratónech a na Mattoni Grand Prix desítce drží stále rekord 27:34.

Proti nim nastoupí eritrejská dvojice Yonas Kifle (2:07:34) - Amanuel Mesel. Tohoto teprve 22letého běžce, který při nedávném Hervis 1/2Maratonu Praha odvážně prohnal světového rekordmana Zersenaye Tadeseho, čeká maratonská premiéra.

Lydia Cheromei

Mezi ženami se pražská dlažba těší na známou 35letou keňskou atletku Lydii Cheromei (2:21:30 loni v Dubaji). Už ve třinácti získala titul juniorské mistryně světa v přespolním běhu, byla i na olympiádě v Atlantě 1996 a Sydney 2000. Předloni v Praze zaběhla traťové rekordy v půlmaratonu i v maratonu. A loni byla mj. čtvrtá na mistrovství světa v půlmaratonu.

„To je záruka kvality. Letos začala trochu později a znovu si vybrala Prahu, přestože měla nabídky i z jiných prestižních maratonů. Určitě nepoběží sama, pět žen může útočit s ní na rekord,“ dodává manažerka elitních běžců. Hodnota rekordu závodu je 2:22:34.

Pozornost zasluhují i další Keňanky Caroline Rotich, o čemž svědčí její výsledek z newyorského půlmaratonu, a Philes Ongori. Etiopský blok tvoří Koren Jelela (2:22:43) a Ehitu Kiros (2:23:39).

Elitní pole doplňují běžci ze Zimbabwe, Etiopie, Estonska, Švýcarska, Velké Británie, Japonska, Ruska, Ukrajiny, Irska a Maďarska.

Velmi zajímavé očekávání slibuje souboj o český titul. Chybí sice olympijský účastník Jan Kreisinger, který letos dává přednost kratším distancím. Nastoupí však Petr Pechek, který má zaběhnuto pod 2:19. Kromě silnice oba nasbírali řadu úspěchů v bězích do vrchu nebo trailech.

A prohnat je mohou i půlmaratonský mistr a držitel letošního nejlepšího času Vít Pavlišta (už běžel maraton za 2:20:42), nebo Jiří Homoláč, který byl nejlepším tuzemským běžcem na dubnovém Hervis 1/2Maratonu Praha a loni běžel maraton 2:21:06.

Poběží i česko-slovenský vytrvalec, účastník dvou olympijských her, Róbert Štefko. Dnes už 43letý trenér Kreisingera a dalších dokázal maraton za 2:09:53, k čemuž jeho nástupci vzhlížejí s nedostupným obdivem.

Mezi ženami by ráda ukázala své kvality Petra Pastorová, ostravská matka tří dětí a svěřenkyně legendární rekordmanky Aleny Peterkové. Zatím má zaběhnuto 2:39:42. Vyzyvatelkou bude také maminka a orientační běžkyně Radka Churaňová.

www.runczech.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď