Půjčka na dovolenou: Chyba, jíž se někteří stále dopouštějí

foto

Dovolená. Kdo by se na ni po většinu roku netěšil? Odpočinout si od práce, každodenních povinností, poznat nová místa nebo strávit týden na pláži s knížkou v jedné ruce a s drinkem ve druhé. Když na to máme finance, žádný problém.

Bohužel se nám v Česku ale pořád šíří takový nešvar – jet nebo letět na dovolenou, která je nad naše finanční možnosti. A v takovém případě se mnozí nevyhnou tomu, aby si na takové jednorázové povyražení, které rychle pomine, půjčili peníze. V lepším případě od banky nebo prověřené bankovní společnosti, v tom horším ještě někde úplně jinde.

Jak jsou na tom Češi s dovolenou a půjčkami?

Z průzkumu z roku 2018 vyplynulo, že každý desátý Čech si na svou dovolenou půjčí, což je nesmírně vysoké číslo a ohromný risk. Většinou se jedná o částky do 10.000 Kč. Ovšem tomu, komu taková suma schází na dovolenou snů, se zřejmě úplně jednoduše ani tato částka splácet nebude. Pro rodinný rozpočet bude představovat nezanedbatelnou zátěž.

České dovolené zdražují. Ano, může za to i inflace, nicméně pro Čechy platí i to, že na dovolenou stále častěji létáme, volíme vícehvězdičkové hotely a all inclusive stravování.

Proč si na dovolenou nepůjčovat?

Půjčka jako taková není jednoznačné zlo. Měli bychom se k ní ale uchylovat po důkladném zvážení, jestli to, kvůli čemu se chceme zadlužit, skutečně stojí za to a opravdu to potřebujeme.

Pomocí půjčky můžete zafinancovat třeba ledničku, která vám vypoví službu. Bez té se prostě hospodařit nedá, zvlášť pokud je zrovna teplejší část roku. Podobně složitý by byl život bez pračky, jakéhokoli nástroje, který slouží k vaší výdělečné činnosti (například počítač, pokud pracujete z domova a sami na sebe; elektrického nářadí, pokud vás živí řemeslné práce), dopravního prostředku, pokud se za prací nedostanete hromadnou dopravou) nebo na rekonstrukci bydlení.

Obecně platí, že to, na co si půjčujete, by vám mělo sloužit i dlouho po tom, co půjčku splatíte.

Od věci není ani zaplatit půjčenými penězi vzdělávání a kurzy, které vás vědomostně posunou výš a zvýší šanci na vaše uplatnění i na zajištění lepší životní úrovně. Sem může spadat klidně i kurz v zahraničí, tedy vlastně specifický druh cestování.

Zaletět si na týden, dva za sluníčkem je fajn. Splácet pak další měsíce půjčku na dovolenou už taková radost není.

Do takto rozumných výdajů ale rozhodně nezapadá dovolená, která vám bude dělat radost jen pár dní a na kterou pak zbydou jen vzpomínky (i když pravděpodobně moc hezké). Podle toho, jakou sumu si půjčíte, budete několik dní zážitků splácet další měsíce (někdy i roky). Už to samo o sobě zní velice nelogicky. Uznejte sami – nestresovalo by vás to?

A zkuste si ještě navíc představit jen o trošku černější scénář: Na vaší vysněné dovolené přijdete k úrazu, kvůli kterému na nějakou dobu skončíte v pracovní neschopnosti, čímž se značně sníží vaše příjmy. Pokud nejste zaměstnanec, bude situace horší o to, že se o vaše finanční zajištění nikdo starat nebude. Pak může být splácení půjčky skutečně nepříjemnou komplikací, zvlášť pokud jste si u ní nesjednali pojištění schopnosti splácet.

Nechcete-li si zkomplikovat život, je zkrátka nejlepší kupovat si pro radost jen to, na co si sami ušetříte. To platí i u dovolené, navíc odpočinout si můžete i někde v tuzemsku v útulném penzionu za zlomek nákladů, než by byla cesta k moři.

Půjčujte si s rozmyslem. Vyhnete se problémům

Občas ale může být těžké dražšímu „povyražení“ za peníze, které nejsou vaše, odolat. Půjčky jsou totiž dnes stále poměrně snadno dosažitelné. Než se ale rozhodnete se zadlužit, promyslete, jestli je to nezbytné. Každý dluh představuje riziko, kterému je lepší se vyhnout. Nikdy totiž nevíte, co vám do splácení může „hodit vidle“. Když se nakonec pro půjčku rozhodnete, sledujte u ní nejen úrokovou sazbu, ale především RPSN, které zohledňuje veškeré poplatky s půjčkou spojené.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

29°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď