Proč se vyplatí investovat do fotovoltaiky? Jaká je návratnost?

foto

Fotovoltaika změnila způsob výroby i spotřeby elektrické energie. Vzhledem k tomu, že fotovoltaické systémy využívají sluneční energii, představují udržitelnou alternativu k tradičním fosilním palivům. V následujících řádcích vám prozradíme, jak to všechno funguje a jaká je návratnost investice.

Co je to fotovoltaika?

Ve své podstatě se jedná o přímou přeměnu světla na elektřinu pomocí polovodičových materiálů, jako je například křemík. Solární panely využívají fotovoltaický jev k zásobování domácností a průmyslových objektů ekologickou energií. Pořizovací cena těchto panelů v průběhu let klesla, takže fotovoltaika se vyplatí. Návratnost investice je díky dotacím v horizontu čtyř až pěti let.

Jaká je návratnost fotovoltaiky?

S neustále rostoucími cenami elektrické energie se majitelé nemovitostí poohlíží po alternativách, jako jsou fotovoltaické panely, jejichž účelem je především snížit náklady a chránit životní prostředí.

Co se týče státní dotace na fotovoltaiku, v současné době je poskytována do výše 301 500 korun. Zmíněnou částku získáte po splnění podmínek, které jsou stanovené v rámci programu Nová zelená úsporám.

Životnost fotovoltaických systémů je okolo 25 let a návratnost investice je v horizontu čtyř až pěti let. Představte si, že se najednou stanete energeticky nezávislými, a tak vám nebude ani vadit, že zase vystřelí ceny za dodávku elektřiny.

Co zohlednit při výběru fotovoltaiky?

Samozřejmě je vhodné obrátit se na někoho, kdo se tímto tématem zabývá, protože se návrh systému odvíjí od několika různých faktorů. Zohledňují se poloha vaší nemovitosti, kolik slunečního svitu na nemovitost dopadá a podobně. Někdy se totiž stane, že je nemovitost nevhodná pro instalaci panelů, a potom se hledají náhrady, například se panely instalují na zahradu a podobně.

V případě vyhodnocení, že je vaše nemovitost nevhodná pro instalaci solárních panelů, nabízí se vám online nástroj pro srovnání fotovoltaiky, abyste náklady minimalizovali alespoň tím, že budete elektřinu odebírat od nejlevnější společnosti na trhu.

 

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď