Příběh snubních a zásnubních prstenů: jak vznikla jejich tradice?

foto

Snubní a zásnubní prsteny patří neodmyslitelně k symbolům společné lásky, manželství a rodiny. Víte ale, proč se nosí a jak vznikla tradice jejich nošení? Pojďme se podívat na počátek nošení prstenů.

Nosíme je všichni, ale vlastně nevíme proč. Tohle se nám stává běžně a nemusí se jednat ani o prsteny. Někdy něco nosíme jen z toho důvodu, že to dělají všichni ostatní. Prsteny ale mají své opodstatnění hluboko v kořenech naší historie.

Zrození zásnubních prstenů

Příběh zásnubních prstenů začíná už ve starověkém Egyptě. Pokud ale čekáte drahé kovy, zklameme vás. Jako první se k výrobě kroužků používaly přírodní materiály: kůže, rákosí nebo slonovina. Čím dražší byl materiál na výrobu prstenu, tím hodnotnějším se stával. To se uchovalo i do dnes. Přírodní materiály dlouhodobé používání moc dlouho nevydržely, a tak bylo potřeba sáhnout po odolnějších materiálech.

Zvyky Egypťanů převzali následně Římané, ti započali používání železa a zlata k výrobě prstenů. Spíše, než symbol nekonečné lásky byl zásnubní prsten symbolem vlastnictví. Získáním prstenu se žena automaticky stala manželkou muže, který jí prsten věnoval.

Církev se k nošení prstenů moc neměla, spíš nošení odsuzovala. Dlouho trvalo, než se stal zásnubní prsten součástí manželské ceremonie. I přes nevrlost církve se šlechtě nošení šperků zalíbilo. Ženy se pyšnily nošením honosně zdobených prstenů s rytinami ve tvaru holubic nebo spojených rukou. Až ve 13. století církev definitivně povolila a přijala zásnubní prsteny, které ale nebyly tolik výrazné.

Od tohoto okamžiku se zásnubní prstýnky začaly stále víc a víc podobat těm z dnešní doby. Ačkoliv nám diamanty připadají jako nejvýraznější část zásnubních prstenů, zdobit prsteny začaly až v druhé polovině 15. století.

Zásnubní prsten jako…

  • Zadanost ženy - jednoduchý označovací prvek toho, že už žena není jinému muži k mání.
  • Slib - žena nosí snubní prsten aby projevila svou loajálnost k muži, který ji o ruku požádal.
  • Symbol věčnosti - prsten nemá tvar kruhu jen tak pro nic za nic. Kruh vyjadřuje nekonečnost, protože nemá konec ani začátek. Je to znak věčnosti, nekonečnosti, celistvosti a dokonalosti. Přesně taková by měla být i láska.
  • Dar - od muže věnovaný ženě. Zásnubní prsten jako dárek vyjadřuje touhu muže oženit se s ženou.

A jak to bylo se snubními prsteny?

I snubní prsteny mají svoji vlastní historii. Stejně jako tomu bylo u zásnubních prstenů, původ snubních prstenů pochází z rukou egyptských předků. Následně se prsteny přenesly do Říma a dále ke křesťanství.

Gimmel prsteny

Tento typ prstýnku vznikl ve Francii. Má tvar dvou propletených kroužků - jeden pro ženu a druhý pro muže. Každou z partnerů nosil svou část až do svatby, během svatebního obřadu se spojily obě části v jeden celek, který po svatbě nosila žena.

20. století ve znamení snubních prstenů pro muže

Víte, že až do 40. let 20. století muži snubní prsteny nenosili? K nošení je přiměla až válka, kdy byl snubní prstýnek často jediným předmětem, který jim připomínal jejich milovanou manželku, což byl jeden z nejsilnějších důvodů, proč se chtěli živí a zdraví vrátit z války.

Snubní prsten jako…

  • Věrnost - vzájemná věrnost dvou partnerů, kteří se milují.
  • Slib - slib, že se budou manželé milovat až do konce života.
  • Ochrana - ochrana, kterou muž poskytuje ženě tím, že se stane jeho manželkou.
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď