Nebankovní půjčka nesmí být predátor

foto

Podle průzkumu České bankovní asociace z roku 2021 má s půjčkou zkušenost 83 % Čechů. Nejčastěji si půjčujeme prostřednictvím nákupů na splátky, kontokorentu, jiného spotřebitelského úvěru nebo kreditní karty. Spotřebitelský úvěr vám kromě banky poskytne i nebankovní společnost.

I s nebankovní půjčkou musíte splnit pravidla

Nebankovní společnosti jsou stále vnímány jako obávaný predátor. To však už dávno neplatí, díky zákonu o poskytování úvěru spotřebitelům spolu se speciální licencí od České národní banky. Ta odlišuje férové poskytovatele od těch obávaných predátorů. Banky a nebankovní instituce s licencí si vždy prověří vaši schopnost splácet.

Tato pravidla však bohužel platí jen pro spotřebitelské úvěry. Pokud si vezmete úvěr jako podnikatel, tak vaši schopnost splácet nemusí nikdo ověřovat. Poskytovatel ani nemusí mít licenci od ČNB. Toho využívají neférové společnosti, které vám půjčí jen na základě vašeho živnostenského listu. Úvěr dostanete jako podnikatel – v takovém případě platí jiná pravidla než v případě poskytování spotřebitelského úvěru. A nezáleží na tom, že půjčené peníze použijete na soukromé účely.

Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Pokud si budete porovnávat jednotlivé nabídky nebankovních a bankovních poskytovatelů, je dobré mít na paměti důvody, proč se bankovní a nebankovní půjčky liší.

Výhody bankovních půjček:

  • Banky jsou schopné nabídnout výhodnější nabídku. Díky vkladům od svých klientů mají přístup k „levnějším penězům“.
  • Mají také nastavené přísnější podmínky posouzení úvěruschopnosti. Proto nabízí nižší úroky i RPSN.
  • U banky si můžete půjčit mnohonásobně vyšší obnos peněz (hypotéka).

Výhody nebankovních půjček z pohledu klienta:

  • Jednoduchý a rychlý proces schválení půjčky na rozdíl od banky.
  • Na nebankovní půjčku dosáhne často i ten, který by v bance neuspěl. Živnostník, rodič na mateřské dovolené, nebo důchodce. To jsou skupiny, které kvůli kolísání svého příjmu nebo bez kreditní historie (nikdy nečerpali půjčku a nemají tak záznam v úvěrových registrech) nesplňují daná pravidla bankovních společností.
  • V případě potíží na straně klienta reagují nebankovní instituce flexibilněji, umí se situací pracovat. Pokud klient spolupracuje, vždy najdou řešení, jak dluh postupně umořit. Klient se tak nedostane do permanentního prodlení.

Je to ale i na vás

Nespoléhejte jen na poskytovatele, pravidla bezpečného půjčování platí i pro vás. Při posuzování úvěruschopnosti buďte upřímní a uvádějte pravdivé informace. Veďte si rodinný rozpočet, abyste sami poznali, jak velkou částku zvládnete měsíčně splácet. Pokud je to možné, pravidelně si odkládejte peníze na horší časy. A v případě, že se dostanete do problémů se splácením, okamžitě o tom informujte svého poskytovatele.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď