Maratonské pole 2013: Slavní boxeři, olympionici, politici, muzikanti i známí publicisté

foto Lukáš Konečný

V rekordně početném poli 9 500 běžců ze 78 zemí na 19. ročníku Volkswagen Maratonu Praha najdeme řadu zajímavých tváří. Hvězdy jiných sportovních odvětví, věhlasné lékaře i ekonomy, hudebníky a postavy politické scény.

Ve světě bude jistě nejproslulejší dvojice boxerských šampionů. Olympijský vítěz z Atlanty 1996 a pozdější profesionální mistr světa WBO István Kovács byl dokonce dvakrát vyhlášen nejlepším sportovcem Maďarska. Polsko-německý boxer Dariusz Michalczewski obhájil 23x titul mistra světa WBO a jen jediný zápas ho dělil od historického rekordu Rockyho Marciana ve šňůře velkých zápasů bez porážky.

Za výzvou i sázkou vyráží Petr Koukal, 27letý vlajkonoš české olympijské výpravy z Londýna. Badmintonistu, který nedávno vyhrál boj s rakovinou, přece nemůže vylekat 42,195 metrů běhu. „Nijak speciálně se nepřipravuju, chci to zkusit nějak vydržet,“ plánuje.

Zato horolezec Libor Uher z Beskyd má už za sebou řadu extrémních výzev. Absolvoval řadu himálajských expedic na osmitisícovky, účastní se adventure a dálkových podniků po celém světě. Sám je ředitelem známé vytrvalostní soutěže Beskydská sedmička.

Kardiochirug Jan Pirk

Z domácích osobností nechybí jako tradičně už 65letý kardiochirurg, profesor Jan Pirk. Maraton má jako velký letošní cíl také sportující vytrvalec, významný ekonom a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. „Stres a běžné problémy jdou při běhu z hlavy pryč. Hodně běhám na jaře, mám ambice trošku větší, v plánu mám tři půlmaratóny i maraton,“ řekl nedávno v televizním magazínu Tempo.

Náměstek pražského primátora Pavel Richter už startoval na dubnovém Hervis 1/2Maratonu Praha a chystá se

i na maratonu. Znamenitý sportovec se už dokázal před pár lety kvalifikovat na havajského Ironmana a letos v létě jede slavný Ironman Curych.

Poběží i europoslanec Edvard Kožušník. A premiéra čeká Petra Kulhánka, starostu Karlových Varů, který se pravidelně účastní menších běžeckých akcí. Velkou běžkyní se naopak poslední dva roky stala také bývalá poslankyně Kateřina Jacques, která běžela v rámci projektu Women´s Challenge maraton už loni.

Na start se postaví poprvé Martin Veselovský, elitní moderátor České televize a Českého rozhlasu. „Běhám třikrát týdně, dohromady asi třicet kilometrů, takže nějaký trénink se tomu říkat nedá. Myslím si na čas čtyři hodiny, pacemakera tady bude dělat televizní kolega René Kujan, který nedávno oběhl celý Island. Tak trochu doufám, že mi bude před ním trapně to vypustit. Zážitek to bude bezesporu hraniční,“ očekává. Jezdívá také maratony na horském kole a běžecký maraton přirovnává ke 120 km na Rallye Sudety. „Jestli to tak bude, pak tam někde na náplavce vypustím duši…“

Dále běží i oceňovaný publicista Radek Bajgar z Reflexu a později Novy, který stál u zrodu pořadu Na vlastní oči nebo u seriálu Ulice. Anebo známý salesiánský farář Pavel Čáp z Dolních Počernic.

Ve štafetě se představí Ondřej Synek, dvojnásobný stříbrný medailista z olympiády a mistr světa ve veslování na skifu. „Běžím ve firemní štafetě Wüstenrotu, mého partnera. Maraton se běhá kolem naší loděnice, vždycky se mi to líbilo dívat se. Jsem rád, že ho nemusím běžet celý, přece jen mám druhý den zase trénink a v začátku sezony by to nebylo vhodné. Desítka mi stačí. Poběžím rychleji, ale ne úplně na krev. V tréninku ji dávám za pětačtyřicet minut tak snad něco ještě sundám,“ těší se.

Možná se někde na trati potká s běhajícími muzikanty, kterými jsou Jiří Zemánek z kapely Wohnout, nebo Pavel Martínek, manažer Tří sester.

Ve Volkswagen Rodinném Minimaratonu vyrazí i se svou dcerkou olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, nebo profesionální boxerský šampion Lukáš Konečný a další. „Proběhneme se spolu v nádherné atmosféře a Lucka navíc dostane medaili, moc se na to každý rok těšíme,“ říká lyžařka.

Více na www.runczech.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď