Kdo kupuje nové nebo zrekonstruované byty v Praze?

foto

Fotogalerie

Praha 7. září 2018 (PROTEXT) - Praha patří dlouhodobě mezi lokality, ve kterých jsou ceny bytů v České republice nejvyšší, to platí jak u nových, tak starších či rekonstruovaných.

Důvodem není jen to, že se jedná o hlavní a největší město v České republice, ale také jeden z turisticky nejatraktivnějších cílů v Evropě. Například v úplném centru Prahy není výjimkou, když se cena nového nebo rekonstruovaného bytu pohybuje i nad 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vliv na vývoj cen má řadu aspektů - atraktivnost lokality, kvalita bytu, v případě, že někdo kupuje investiční byt na krátkodobé pronájmy turistům, i jeho dostupnost městskou hromadnou dopravou. Jedním z vlivů je také skladba klientů, kteří v Praze byty kupují, jak nám řekl CEO skupiny GARTAL, Ing. Rostislav Petchenko.

Z informací zveřejněných různými developery v průběhu letošního roku vyplývá, že se podíl cizinců kupujících byty v pražských novostavbách pozvolna zmenšuje. Mezi zákazníky jednotlivých developerských projektů jsou zahraniční klienti v menšině a jejich podíl se v závislosti na atraktivitě konkrétního realitního projektu pohybuje zhruba od pěti procent až k jedné třetině. Celkově ale v podstatě u všech developerů podíl kupujících z jiných zemí klesá, i když se zatím jedná spíše jen o jednotky procent.

Mezi zahraničními zájemci o koupi bytů v Praze pozvolna klesá počet zákazníků z Ruska, u nichž se zřejmě projevuje oslabení rublu. Nahrazují je zájemci z asijských zemí, převážně z Vietnamu, Jižní Koreje a Číny. Vzhledem k rostoucím cenám bytů v západní Evropě se i zvyšuje počet zájemců o koupi bytu ze západoevropských zemí. Díky levným letenkám a i stále častějším možnostem pracovat v mnoha oborech z domova se jim vyplatí koupit si kvalitní byt v Praze, a do Londýna, Paříže či dalších evropských metropolí jen dojíždět, neboť tam by je obdobný byt stál mnohonásobně víc. Stabilní je podíl slovenských kupujících, a to na úrovni cca do 15 % ze všech zahraničních kupců. Dále byty kupují Ukrajinci a zájemci z dalších postsovětských republik, lidé v podstatě z celé Evropy a také Izraelci, v menší míře i Američané.

U české klientely existují dvě základní skupiny. V první jsou zájemci, kteří potřebují bydlení pro sebe. Mezi nimi jsou nejrůznější socioekonomické podskupiny - mladí lidé, kteří si kupují svůj první byt, lidé ve středním věku, kteří chtějí zkvalitnit své bydlení, nebo i starší, kteří chtějí velký byt vyměnit za menší, ale kvalitně postavený a vybavený.

V druhé skupině jsou ti, kteří kupují byt jako investici a krátkodobě nebo dlouhodobě ho pronajímají. Nejenže mají stálý příjem z pronájmu, ale vzhledem k úrokovým sazbám na bankovních účtech a stále ještě rostoucím cenám bytů v Praze také výhodně zhodnocují své volné finanční prostředky. Taková investice se vyplatí dokonce i s hypotékou a podle realitních expertů v Praze ceny bytů v nejbližší době ještě klesat nezačnou. Navíc, ceny nemovitostí se v České republice zatím zvyšují nejrychlejším tempem z celé Evropy, což láká investory, kteří spekulují s růstem cen realit a kurzem koruny. Vzhledem k posledním zásahům České národní banky ale ti posledně jmenovaní z okruhu zájemců o nové byty v Praze spíše mizí.

Hlad po bydlení v Praze dosud není utišen, takže další výstavba nových bytových domů, i rekonstrukce těch starších na moderní bydlení budou určitě pokračovat. Sledujte naše projekty na webu gartal.cz

Kontakt:

GARTAL Holding a.s.,

KEYSTONE Office Building, Pobřežní 667/78, 186 00 Praha 8 - Karlín

e-mail: info@gartal.cz

kontakt pro média: Pavel Hrejsemnou

e-mail: marketing@gartal.cz

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď