Jaká je cena a návratnost fotovoltaiky v roce 2023?

foto

Vyzrajte na inflaci a pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu, která vám ročně přinese úspory 50–80 % za elektřinu, a zhodnotí vaše investované prostředky. „Díky“ vysokým cenám elektřiny se vám vstupní náklady vrátí v průměru za 2 až 7 let.

Zvyšuje se zájem o fotovoltaiku i její průměrný instalovaný výkon

Není divu, že zájem o fotovoltaiku v Česku stále roste. V roce 2022 bylo do sítě připojeno více než 240.000 kW nových fotovoltaických systémů, což je téměř 4× víc než v předchozím roce. Roste nejen zájem o fotovoltaiku, ale také její instalovaný výkon. „Zatímco ještě na začátku loňského roku se průměrný výkon instalovaných elektráren pohyboval mezi 5 až 6 kWp, nyní je to okolo 8,5 kWp,“ uvádí Jan Hanuš, ředitel společnosti Woltair, která se zabývá instalacemi tepelných čerpadel a fotovoltaiky.

Průměrná cena fotovoltaiky v roce 2023

Překážkou není ani vyšší pořizovací cena fotovoltaické elektrárny. Díky větší informovanosti si domácnosti dokážou udělat dobrou představu o tom, jak rychle se jim pořizovací náklady mohou vrátit díky úsporám za elektřinu. Průměrná cena celého fotovoltaického systému pro rodinný dům se aktuálně pohybuje kolem 400 až 500 tisíc Kč. Cena solárních panelů je přibližně 4 až 5 tisíc Kč za kus; nejdražší položkou v rozpočtu jsou baterie – ty s kapacitou 3,55 kWh pořídíte přibližně za 35.000 Kč/ks.

Výpočet návratnosti fotovoltaické elektrárny

Pokud o fotovoltaice uvažujete, spočítejte si, jak dlouhá bude její návratnost. V průměru je to nyní 2 až 7 let. S výpočtem vám může pomoci online kalkulačka fotovoltaiky. Nejvíce se vyplatí fotovoltaika těm, kteří mají vysokou spotřebu elektřiny, zejména pokud s ní i vytápí nebo nabíjejí elektromobil. Podívejte se, jaká bude návratnost fotovoltaiky pro rodinný dům s podlahovou plochou 150 m2, obývaný 4člennou rodinou, částečně zateplený, vytápěný plynovým atmosférickým kotlem.

Spotřeba elektřiny ročně

5,1 MWh

Spotřeba plynu ročně

33,4 MWh

Počet panelů

20 ks

Výkon panelů

500 Wp

Celkový instalovaný výkon

10 kWp

Kapacita baterií celkem (4 ks)

14,2 kWh

Solární zisk ročně

10 400 kWh

Cena fotovoltaické elektrárny

570 110 Kč

Výše dotace

205 000 Kč

Cena FVE po odečtení dotace

365 110 Kč

Původní měsíční platba za energie

12 686 Kč

Cena výkupu elektřiny (lze odprodávat i za výhodnější ceny)

3 Kč/kWh

Měsíční úspora za energie díky FVE

5 147 Kč

Úspora energie za rok

5,1 MWh

Úspora CO2 za rok

4,5 t

Návratnost fotovoltaiky

5,9 let

Jak to bude s cenou a návratností dál? Vyplatí se s pořízením fotovoltaiky počkat?

Nedá se počítat s tím, že by se cena fotovoltaiky snížila. Naopak pozorujeme trend meziročního zdražování materiálu i práce o 15 až 30 procent. Proto nemá smysl nákup odkládat. Naopak. Čím dřív pořídíte, tím dříve začnete šetřit. Délka návratnosti je přímo závislá na ceně elektřiny. Ta se stále drží velmi vysoko a určitý pokles se dá očekávat teprve v roce 2024. V nejisté době s vysokou inflací je tak výroba vlastní elektřiny sázka na jistotu.

Navíc rostou i ceny, za které lze přebytky vyrobené elektřiny odprodávat zpět do sítě. S fotovoltaikou tedy můžete nejen šetřit, ale dokonce vydělávat!

7°C

Dnes je neděle 2. dubna 2023

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď