Jak si vybrat dodavatele plynu a elektřiny?

foto

Věděli jste, že do roku 2006 jsme si nemohli sami vybírat dodavatele elektřiny? Dnes už jsme naštěstí svými pány a v této věci máme naprostou svobodu. Dodavatele plynu a elektřiny nevybíráme každý den. Je to velké rozhodnutí, které je potřeba v klidu zvážit. Podívejte se na to, jak si vybrat spolehlivou společnost a neprodělat.

Proč odebírat plyn a elektřinu u jednoho dodavatele

Pokud máte plyn u jiného dodavatele než elektřinu, přejděte s ním k jednomu. Ušetříte si tak spoustu času a starostí. Smlouvu budete mít pouze s jedním subjektem. Platby posíláte stejné firmě. A pokud se něco pokazí, vše vyřešíte na jejich zákaznické podpoře.

Dodavatel vs distributor

Dodavatel je vaším spojníkem s distributorem elektřiny a plynu, který vlastní rozvodnou síť plynu a elektrické vedení. S distributorem si nemusíte dělat starosti, vždy záleží na tom, kde se nachází vaše nemovitost a z jakého odběrového místa budete brát. Dodavatel je ten, kterého si vybíráte.

Distributor a dodavatel někdy mohou být stejná společnost. Často u nich narazíte na nižší poplatky za energie. Avšak počítejte s tím, že takto gigantické firmy nemají vždy úplně špičkové služby. Menší dodavatelé jsou více prozákaznicky orientovaní, a tak u nich většinou dostanete lepší péči.

Kdy změnit dodavatele

Jste nespokojení s vysokými nedoplatky? Na vinně mohou být příliš nízké zálohy. Přejděte k někomu, kdo vám udělá lepší nabídku, popř. nabídne levnější ceny. Pokud váš současný dodavatel zdražil, máte nárok na vypovězení smlouvy bez sankcí a přejít k dodavateli novému. Kontrolujte si pravidelně své účty za energie – především před začátkem topné sezóny a začátkem roku (kdy firmy často mění ceny). A jakmile se vám účty zvýší, poohlédněte se u konkurence.

Jak vybrat dodavatele elektřiny a plynu

Na prvním místě jsou samozřejmě peníze. Seznamte se s tím, co dodavatelé nabízí. ŠIkovné jsou v tomto ohledu velké recenze dodavatelů elektřiny, například od webového portálu 5nej.cz, ve kterých najdete porovnání více společností najednou, a tak se snáze rozhodnete. Nezapomeňte provést srovnání cen elektřiny. Nejjednodušší je to přes internetovou kalkulačku energií, která vám spočítá úsporu.

Nenechte se nalákat na nejnižší nabídku. Pokud firma inzeruje nejlevnější elektřinu a plyn, pravděpodobně se bude snažit peníze získat jinak. Například vysokými poplatky za služby (servis, asistenční služby atd.). U jiných dodavatelů, kteří mají energie o něco dražší, zase máte tyto služby zahrnuté v celkové ceně. Ve finále s nimi tedy uzavřete výhodnější smlouvu.

Při sledování cen vezměte v úvahu také to, jaký tarif se vás bude týkat. Pokud budete chtít elektřinu například pouze na chatu, kde vám teplo obstarávají krbová kamna na dřevo, a elektřinu využijete jen na spotřebiče a svítidla, týká se vás pouze vysoký tarif – vyšší sazby za elektřinu.

V případě, že budete energii využívat více, například i topíte a ohříváte vodu v bojleru, máte nárok také na levnější tarif (vyšší a levnější se během dne střídají, většinou to známe pod názvem noční/denní proud).

Dodavatele si prověřte. Jak je na trhu dlouho a co o něm říkají ostatní klienti? Díky internetu vám stačí deset minut a budete o nich vědět vše, co potřebujete. Určitě své peníze a důvěru nesvěřujte někomu, kdo na vás neudělal dobrý dojem. Doporučujeme se podívat i na to, kolik celkově zákazníků má – i to vám hodně napoví.

Zaměřte se na smlouvu. Ve smlouvě si nastavíte vše, na co elektřinu budete používat. To je důležité. Podle vašich nároků na spotřebu by vám měl dodavatel nabídnout co nejideálnější cenové podmínky. Před samotným podpisem si přečtěte obchodní podmínky a seznamte se s nimi. Najdete v nich například způsob ukončení smluvního vztahu, sankce a poplatky, kompletní ceník na rok atd. Souhlasíte se vším? Pokud si nebudete jistí, zeptejte se.

Zákaznická podpora. Zákaznická podpora je velmi důležitá. Každá společnost už dnes má nějakou infolinku. Jak ale na požadavky a dotazy klientů reaguje? Je schopná řešit problémy rychle, nebo se každý zádrhel táhne týdny a měsíce? V diskusích a ve srovnávačích se dozvíte, jak na tom dodavatel je.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď