Jak sepsat smlouvu o půjčce?

foto Jak sepsat smlouvu o půjčce?

Žádáte v bance o půjčku? Po jejím schválení dostanete nejen požadovanou částku, ale také smlouvu o půjčce. V ní jsou dopodrobna vypsány všechny podmínky půjčky, které musíte splnit. Pokud chcete vy sami někomu půjčit nebo si půjčujete peníze třeba od kamaráda, stává se i v tuto chvíli smlouva o půjčce zásadním dokumentem, který chrání vaše peníze.

Vzor smlouvy o půjčce

Půjčka „na dobré slovo“ je sice hezká věc, ale může se stát, že se věřiteli vymstí. Když někomu půjčujete peníze, vždy si půjčku pojistěte řádnou smlouvou. I kdyby šlo o vašeho nejlepšího přítele. Pokud totiž na svou půjčku nemáte „papír“, nemůžete ji v případě problémů vymáhat, a o peníze tak můžete velmi snadno přijít.

Smlouva o půjčce přitom nemusí být nijak složitá ani plná záludností. Sepsat ji můžete sami doma – na počítači nebo třeba i rukou. A pokud nevíte, jak smlouvu sepsat, můžete si na internetu dohledat vzor smlouvy o půjčce (najdete ho třeba na Ušetřeno.cz, kde si můžete prohlédnout také velké srovnání půjček).

Co musí obsahovat smlouva o půjčce?

Smlouva o půjčce může obsahovat různé podmínky, které si věřitel s dlužníkem stanoví. Ale existuje několik zásadních položek, které v ní nikdy nesmí chybět, a to:

  • kdo komu půjčuje (vypisují se celá jména, adresy, čísla občanských průkazů),
  • co půjčuje a kolik,
  • sjednaná odměna za zapůjčení,
  • kdy a jak se má půjčená částka (nebo věc) vrátit,
  • co se stane, když dlužník půjčku nevrátí,
  • datum a vlastnoruční podpisy obou zúčastněných.

Smlouva o zápůjčce

Půjčka musí probíhat podle zákona. I proto se v novém občanském zákoníku píše o smlouvě o zápůjčce (dříve se používal termín smlouva o půjčce, ale označuje totéž). Přesný obsah smlouvy ani její forma ale není zákonem určena, a tak je jen na vás, jak ji sepíšete. A stejně tak záleží na vás, zda bude půjčka poskytnuta bezúplatně (tedy bez jakýchkoliv poplatků či úroků), nebo bude úročená.

Případně si ve smlouvě o půjčce můžete stanovit, že bude půjčka vrácena jinou formou (bude zastupitelná) – tuto formu ve smlouvě přesně specifikujete a může jít teoreticky o cokoliv. Peněžní půjčka se pak například bude splácet formou potravin, surovin či čehokoliv jiného.

Zdroj foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď