Expert na firemní financování: U žádosti o úvěr hodně záleží na lidském faktoru

foto Luděk Blahut

Luděk Blahut úspěšně provozuje už více než deset let originální službu "Hodinový finanční ředitel". Pomohl už stovce firem získat úvěr, často v případech, kdy podnikatel sám v bankách neuspěl. Své zkušenosti šíří mimo jiné i na vlastních konferencích s prestižními řečníky z řad top finančníků, bankéřů a podnikatelů.

Jak Vás napadlo dělat „hodinového“ finančního ředitele a odkud se vzalo Vaše know how?

Pracoval jsem léta ve velkých bankách na různých pozicích od obchodních po topmanažerské a rukama mi prošly stovky byznys plánů. Řídil jsem i velkou logisticko-obchodní firmu a chápu tak i problémy z „druhé strany barikády". Po těch létech v korporátu jsem hledal jinou cestu, jak toto všechno zúročit a dělat svobodněji po svém to, v čem jsem byl dobrý a co mě zároveň baví. Tak vzniknul projekt HODINOVÝ FINANČNÍ ŘEDITEL.

Co znamená a proč zrovna „hodinový“?

Říkám, že jsem nájemným manažerem a firmy si mě můžou krátkodobě najmout, když chtějí pomoct vyřídit nový úvěr, nebo chtějí zlepšit stávající model financování. Časový údaj v názvu je potřeba brát s nadsázkou.

Kdo je Vaším typickým klientem?

Poptávají mě zejména středně velké firmy, ale i firmy se stamilionovými tržbami. Firmy, které mají problém získat úvěr, ale i top klienti bank.

Nejsložitější to mají firmy, kde často jediný člověk (majitel) a časově nestíhá. Výsledkem může být, že sám nedosáhne na úvěr a rezignuje. Firma pak redukuje plány a neinvestuje. To je škoda, z mých zkušeností se totiž skoro polovině takových případů dá pomoct. 

Je velký rozdíl v tom, jak banky posuzují spotřebitelské a firemní úvěry?

Obrovský! V případě spotřebitelských úvěrů a hypoték se proces schvalování čím dál více obejde bez „lidského faktoru“ a nastupuje UI, která vyhodnotí parametry. Já tomu říkám „YES – NO systém“, který moc nepřipouští diskusi. Podobně je tomu i v případě „mikro“ podnikatelského segmentu. Od segmentu středně velkých firem je ale přístup bank individuální a dá se třeba vysvětlit bance některé body, které by jinak „YES – NO systém“ diskvalifikoval.

Záleží asi tedy na konkrétním bankéři, jestli si něco „nechá“ vysvětlit.

No právě… Bankou někdy projdou bez povšimnutí hezké případy, které „zabije“ někdo v první linii a klientova žádost o úvěr se ani nedostane do schvalovacího procesu. Občas v tom ani nemusí být nějaký zásadní zádrhel a stává se to i u bonitních případů.

Můžete uvést nějakou ukázku konkrétního případu pro lepší představu?

V letošním roce jsem pracoval na úpravě financování u dvou velmi podobných klientů. V obou případech se jednalo o bonitní a velmi známé E-commerce firmy, leadry na trhu, již „prověřené časem“…

První byla firma ruzovyslon.cz a druhou econea.cz.

V obou případech jsem oslovil stejné banky (respektive jejich bankéře). Během schvalování nepadl ani v jednom případu žádný zásadní dotaz, neřešil se žádný problémový bod, a nakonec se docílilo takřka totožných, skvělých cenových a jiných parametrů. Obě firmy tak mají zajištěné finanční náklady na minimální možné úrovni s úsporou ve statisících korun ročně. Určitě tím získaly konkurenční výhodu ve svém podnikání.

Co na tom bylo ale zvláštní, byl rozdílný přístup a zájem bankéřů. Ve finále se o případy utkaly rozdílné banky. A jednu z bank přitom nezajímal ani jeden případ! Už nevím, jaký obchod by banka chtěla, když odmítne bonitní firmy a lídry na trhu. V případě Econea má navíc desetiprocentní podíl známý investor a v oblasti E-commerce špičkový odborník Martin Rozhoň. Je myslím zarážející nechtít úvěrovat takovou firmu…

Jak si to vysvětlujete?

Vysvětlení je v tom lidském faktoru… V případě banky, která neměla zájem ani o jeden případ, bylo vidět, že pobočka nemá s E-commerce zkušenosti a na tento obor se bohužel pořád dívá optikou před 20 lety. Jiná pobočka stejné banky by klidně případ vyhodnotila jinak.

Asi se firmám vyplatí, když si na zajištění financování najmou externího profesionála.

Platí to obecně nejen ve financování. Vždy by ale firmy měly vybírat mezi experty s prokazatelnými zkušenostmi a referencemi.

Myslím, že ty příklady mluví za vše. V jednom z uvedených případů mohl klient velmi jednoduše porovnat rozdíl mezi původním a novým financováním. Ve druhém případě sám spolumajitel firmy říká, že je možné, že by sami na financování vůbec nedosáhli. Ne každý podnikatel má prostor účinně vyjednávat třeba s pěti bankami najednou.

Problematice financování se věnujete osvětou na konferencích, které pořádáte. O čem byla ta letošní?

Proběhla letos v září a byla na téma – Alternativní formy financování. Koncentrace významných osobností v line-upu konference, jako například Jan Juchelka, Marek Hatlapatka, Petr Koblic, nebo Martin Rozhoň a další, byla naprosto unikátní. Moderoval ji další titán ve financích Radovan Vávra. Kdo konferenci nezaznamenal, bude si moci koupit alespoň záznam. Více informací je na hofire.cz a financnikonference.cz

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď