Ekonomická olympiáda pro středoškoláky směřuje do celonárodního finále

foto Ekonomická olympiáda pro středoškoláky

Praha - Tisícovka studentů ze všech 14 regionů České republiky soutěžila v uplynulých dvou týdnech v krajských kolech letošní Ekonomické olympiády, která je největší celostátní soutěží ve znalostech z ekonomie a z financí pro středoškoláky. Na krajské úrovni čekal studenty ze všech typů středních škol obtížný test ekonomických a finančních znalostí, na který měl každý jen 45 minut. Vyhodnocení testu určí, kdo z krajů postoupí mezi 50 nejúspěšnějších z celé ČR. Ti se i s učiteli sejdou 23. května na prestižním celonárodním finále v reprezentačních prostorách České národní banky v Praze, kde nakonec 10 z nich usedne před porotu, aby se utkali o místo vítěze třetího ročníku Ekonomické olympiády.

Fotogalerie

Ekonomická olympiáda pro středoškoláky

 "Dnešní den byl pro nás všechny zúčastněné zkrátka výjimečný. A teď budeme napjatě čekat na konec února, aby ti šťastnější z nás mohli konstatovat, že se splní ono vytoužené – na viděnou v Praze," shrnula dojem asi všech účastníků krajských kol Ekonomické olympiády učitelka Ellen Janalíková z Obchodní akademie v Brně.  Výjimečný je v mnohém celý letošní ročník znalostní soutěže, kterou pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV). Z celé České republiky se do ní zapojilo rekordních 15 000 žáků ze čtvrtiny všech středních škol. To je více než trojnásobek počtu účastníků školních kol premiérového ročníku před dvěma lety.

"Nazval bych vás evangelisty ekonomie," zahájil krajská kola před nejlepšími středoškoláky Prahy Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky, která se stala generálním partnerem soutěže. "Když budete o ekonomii a financích mluvit s 10 svými přáteli a známými, bude to mít větší dopad než sebeerudovanější článek v odborném časopise," pokračoval. Před ním seděly desítky nervózních středoškoláků, kteří v prosincových školních kolech porazili ve znalostech z ekonomie a z financí stovky spolužáků.

Ekonomická olympiáda pro středoškoláky

Podle Dagmar Špalkové, proděkanky pro vnější vztahy na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, se krajské kolo Ekonomické olympiády stalo vyvrcholením aktivit, které během akademického roku univerzita pořádá pro středoškolské studenty a učitele. “Ekonomickou olympiádu považujeme za výbornou příležitost, jak středoškolákům ukázat, že ekonomie není suchá či nudná věda. Znalosti ekonomie jim mohou pomoci pochopit zákonitosti fungování okolního světa i souvislosti s politikou,” uvedla Dagmar Špalková.

Krajská kola v Brně i dalších městech tak nebyla jen o psaní testu, který posune nejlepších 50 studentů z celého Česka do prestižního finále v ČNB, ale také o vzdělávání a potkávání inspirativních lidí a odborníků. Filip Hrůza, ředitel Institutu veřejné správy Ekonomicko-správní fakulty brněnské Masarykovy univerzity, mluvil před studenty o hodnocení ekonomických dopadů vládnutí: "Pokud chceme uplatňovat principy dobrého vládnutí (good governance), měli bychom být schopni hodnotit vládní intervence od jejich vstupů až po jejich dopady na ekonomiku, společnost. Jedině tak lze dosáhnout něčeho, čemu se říká pověstný ‘big picture’." A Maria Králová z téže fakulty dala studentům přednášku na téma "Ekonomické statistiky a co vše z nich lze vyčíst o dnešním světě?"

Ekonomická olympiáda pro středoškoláky

Poutavý program nabídla krajská kola Ekonomické olympiády i v dalších městech. Petr Budinský, prorektor pro vzdělávací činnost Vysoké školy finanční a správní, jednoho z hlavních partnerů soutěže, se studentů během své přednášky o světové ekonomice ptal, kolik je v Indii aut na 1000 obyvatel, které zemi tvoří top 10 ekonomik světa nebo jak velký dluh k HDP mají v Japonsku, a ani jedna z otázek nezůstala bez dobré odpovědi. „Vybrat ty nejlepší studenty pro finále je v takové konkurenci těžké, proto je v testu vždy několik otázek, které nám pomohou ukázat hvězdy,“ vysvětlil tvůrce testů Pavel Potužák. Studenty zaujalo i představení firmy PwC Barborou Bradáčovou — průměrný věk zaměstnanců této přední konzultační společnosti a dalšího hlavního partnera soutěže je jen něco málo přes 30 let.

V Jihlavě, kde se konalo krajské kolo na Vysočině, svůj přehled o ekonomice a financích ukázal i jeden nevidomý student. Díky mírně upravenému testu v elektronické verzi se mohl do Ekonomické olympiády bez problémů zapojit i on. Studenti středních škol z Liberecka si odnesli nejen poznatek o tom, jak na tom osobně jsou s ekonomickými znalostmi. Tvůrce testů Pavel Potužák jim předestřel, jaký hlavní cíl sleduje měnová politika České národní banky. "Se studenty jsme si řekli, proč ekonomice může škodit nikoli pouze vysoká inflace, ale i prudká deflace. Na základě toho jsme si objasnili, proč ČNB v roce 2013 zvolila kurzový závazek a jaké byly jeho důsledky pro ekonomiku," hlásil Pavel Potužák z místa konání libereckého krajského kola.

Ekonomická olympiáda pro středoškoláky

Výsledky krajských kol budou vyhlášeny na přelomu února a března. V celonárodním finále se 50 nejúspěšnějších středoškoláků utká 23. května 2019, a to nyní již tradičně v reprezentativních prostorách pražského ústředí České národní banky. Ještě předtím, v březnu, vyhlásí Cenu ČNB její viceguvernér Tomáš Nidetzký, který nad soutěží letos převzal záštitu. Oproti minulým ročníkům nebude pro získání Ceny ČNB potřeba napsat esej, ale natočit videoblog – tedy krátké video na ekonomické téma. Vítěz této ceny stráví celý den v ČNB, během kterého se setká s guvernérem a dalšími členy bankovní rady a navštíví veřejnosti běžně nepřístupné prostory centrální banky. 

Ekonomická olympiáda je unikátním projektem, jejímž cílem je zvyšovat povědomí a znalosti středoškoláků o ekonomice a financích a vyhledávat nejnadějnější budoucí ekonomy. Soutěž pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV). Správní rada institutu se skládá z ekonomů z České národní banky a Vysoké školy ekonomické. Ekonomická olympiáda má k dispozici vysoce kvalifikované odborníky (autory úloh, lektory, konzultanty a organizační pracovníky) převážně z řad pedagogů, vědeckých pracovníků. odborníků z praxe a vysokoškolských studentů.Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď