Domů nebo na zahradu? Kam umístit finskou saunu?

foto

Přemýšlíte o pořízení finské sauny, ale váháte, zda je lepší ji umístit do bytu, nebo spíše na zahradu? Poradíme vám, co zvážit při výběru finské sauny a jaké výhody či nevýhody jednotlivé varianty vlastně mají.

Udělejte něco pro své zdraví. Relaxujte v sauně

Pozitivní, léčebné a relaxační účinky saunování jsou známé už mnoho let. Pobyt v sauně nejenže pozitivně působí na naši imunitu a psychiku, odbourává stres, ale také podporuje hubnutí a zdravý spánek. Není tedy divu, že mnozí uvažují o pořízení vlastní sauny, aby si odpočinku v této oáze mohli užívat přímo v pohodlí domova.

Obývací pokoj, zimní zahrada nebo koupelna?

Před pořízením finské sauny je třeba promyslet, kam ji budete chtít umístit. Jednou z možností je pořídit si saunu do bytu. Pokud si stavíte nový dům, nebo třeba plánujete rekonstrukci, máte velkou výhodu. Prostory totiž můžete uzpůsobit vašim představám a připravit si je tak, abyste na vybranou typovou saunu měli dostatek prostoru. V případě, že se chystáte pořídit si saunu do již hotového domu či bytu, budete zčásti limitováni stávajícími prostory a přívodem elektřiny. Při výběru místa je také třeba myslet na to, že finská sauna potřebuje dobré odvětrávání a dostatečný přívod čerstvého vzduchu.

Mezi nejoblíbenější místa, kam saunu v interiéru umístit, patří obývací pokoj, zimní zahrada, chodba nebo dokonce samostatná wellness místnost. Dobrou volbou ale může být také koupelna. Do prostorů s vyšší vlhkostí a většími výkyvy teplot jsou vhodné například koupelnové sauny HARVIA Capella, které lze díky voděodolným stěnám využít i jako sprchový kout. Při vybírání konkrétního místa myslete také na to, že po saunování byste měli mít možnost se ochladit – a to například právě ve sprše nebo třeba pod polévacím vědrem.

Na materiálu záleží

Velkou výhodou interiérové sauny je bezpochyby jednodušší údržba. V bytě totiž sauna nemusí čelit nepříznivým povětrnostním podmínkám, jako jsou mráz, sníh či déšť. Vnější obložení sauny tak netrpí tak jako u venkovní finské sauny. Při pořízení sauny do bytu proto nemusíte dbát takový důraz na odolnost materiálu. Můžete si zvolit saunu se stěnami ze skla nebo luxusnějších dřevin. Vyhnete se také složitějšímu řešení izolace.

U zahradní sauny se mějte při výběru materiálu více na pozoru. V případě nesprávného materiálu by totiž mohlo dojít k výraznému zkrácení životnosti sauny. Z kabiny by vám navíc mohlo unikat požadované teplo a nemuseli byste ji tak vůbec vytopit, ale také byste – při použití skleněných stěn – neměli žádné soukromí. Správný výběr izolačního materiálu je proto důležitý nejen z hlediska životnosti, dostatečného soukromí, ale také bezpečnosti. Kvalitní izolační materiál také zamezuje riziku šíření případného požáru.

Saunování s výhledem do zeleně

Oproti vnitřní sauně nejsou venkovní sauny tolik limitovány prostorem, a proto si můžete vybrat finskou saunu na míru přesně podle vašich představ. Pořídit si můžete saunu pro více osob, abyste ji mohli využít s rodinou či přáteli. Saunu je dobré umístit například do pěkné části zahrady, ale také třeba na terasu, kde budete mít dostatek soukromí a krásný výhled do okolní zeleně.

Relax jako ve Finsku

Vedle sauny můžete postavit také ochlazovací sprchu, koupací jezírko či ochlazovací káď. V chladných měsících si musíte dát pozor na riziko roztrhání přívodu vody mrazem. Z toho důvodu je dobré vodu pravidelně vypouštět. Pokud máte vhodné prostory, je mnohdy lepším řešením zvětšit půdorys celého wellness domku a umístit ochlazovací zónu pod přístřešek, kde jsou teploty příznivější. Pořídit si můžete také venkovní koupací sud HOT TUB, který vám umožní ohřát si vodu pomocí integrovaných kamen na dřevo.

V zimě se můžete zchladit také ve sněhu. Budete se tak cítit jako v severských zemích, kde jsou sauny často stavěny vedle jezer nebo speciálních bazénů. Ochlazování rozhodně nepodceňujte, je pro tělo opravdu zdravé a prospívá mu. Bez toho by totiž nedocházelo k otužování a posílení imunity.

Ať už se rozhodnete pro venkovní nebo domácí saunu, fantazii se meze nekladou. Můžete si postavit finskou saunu svépomocí, nebo si ji nechat zhotovit na míru. Odborníci z Finskasauna.cz vám poradí s výběrem optimálního typu a velikosti kabiny, dřeviny, vybavení, saunových doplňků, ale i osvětlení, a pomohou vám vytvořit saunu na klíč přesně podle vašich představ.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď