David Matásek mě inspiroval jít na medicínu, říká chirurg Ondřej Krajník

foto Herec David Matásek a chirurg Ondřej Krajník.

Chirurg Ondřej Krajník přiznává, že herec David Matásek, který je obyvatelem Prahy 3, přivedl mnohé lékaře z Nemocnice sv. Kříže Žižkov, k povolání medicíny.

Fotogalerie

„David Matásek a Pavel Kříž byla dvojice, která mě ovlivnila v mládí. Viděl jsem film Jak básníci přicházejí o luze.  Pak už jsem si podal přihlášku na medicínu. Od té doby mě provázejí profesním životem,“ říká chirurg Ondřej Krajník. 

David Matásek se stal patronem Nemocnice sv. Kříže Žižkov a osvětové kampaně k prevenci. "Právě u pana Krajníka jsem byl a má sympatický přístup. To prostředí mě nadchlo, nemocnice prošla velkou proměnou. Proto mě oslovení, abych se zapojil do osvěty preventivní kampaně, potěšilo," dodává David Matásek.

„Pro mě je to neuvěřitelné, kruh se uzavřel. Pro mě to není jen herec a filmová ikona. Jsem rád, že i ve svém věku zdráv tak, jak je,“ říká Ondřej Krajník, chirurg i primář lůžkového oddělení Nemocnice sv. Kříže Žižkov. 

Ondřej Krajník po studiích medicíny a praxi v Bavorsku působil jako primář chirurgie v Podřipské nemocnici a odoperoval stovky větších či menších operací. Specializuje se na artroskopické operace kolene či laparoskopické operace tříselných kýl a žlučníků. V Kubelíkově ulici 16 v Praze 3 je chirurgická ambulance, operace probíhají na operačních sálech jiných pracovišť. 

Onemocněním jater, jícnu, trávicího traktu, srdce a krevního oběhu či plic ročně jen v Česku onemocní desítky tisíc lidí. A mnozí o tom nevědí. Mnohá onemocnění se neprojeví bolestí. Ta přichází i po mnoha letech. A to může být už pozdě. 

Kardiologie 

V kardiologické ambulanci Nemocnice sv. Kříže Žižkov působí kardiolog Miroslav Derevjanik, který rovněž vyzývá k preventivním prohlídkám. „Potíže mohou mít nejen lidé ve středním a starším věku, ale i lidé v mladším věku,“ říká. 

Některá onemocnění jsou léčitelná, některá lze stabilizovat a některá jsou smrtelná. Avšak včasné příznaky jako vysoký tlak nás mohou upozornit. Arytmie, poruchy srdečního rytmu, patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Ischemická choroba srdeční je onemocnění věnčitých tepen. Kornatění tepen vede k horšímu prokrvení cílových tkání až k uzávěru tepny a možnému vzniku infarktu. Infarkt myokardu je jedním z projevů ischemické choroby srdce. 

Gastroenterologie 

Významnou posilou ambulantního centra Nemocnice sv. Kříže Žižkov je gastroenterolog David Bauman. Je specialistou na diagnostiku onemocnění zažívacího traktu. 

„Lidé ve středním a starším věku by měli zahrnout prohlídku u hepatogastroenterologa do svého života. Nenápadnou nemocí je zejména ztučnění jater - steatóza. Mnoho lidí trpí i refluxem jícnu,“ říká lékař David Bauman. 

Gastroskopií standardním i transnasálním přístupem lze diagnostikovat  vředy, refluxní chorobu a s ní spojené komplikace včetně rakoviny jícnu. 

„Koloskopie je metoda vyšetření tlustého střeva, kterou provádíme v případě krvácení, podezření na zánětlivé nebo nádorové onemocnění střeva. Od padesátého roku věku by se toto vyšetření mělo provádět v rámci prevence,“ dodává David Bauman. 

Plicní ambulance 

Plicní lékařka Renáta Kolaříková z Nemocnice sv. Kříže Žižkov se věnuje především pacientům s dechovými obtížemi. Například spirometrie umí odhalit astma. A rizikovými pacienty jsou zejména kuřáci. 

Málo známé, ale závažné plicní onemocnění je chronická obstrukční plicní nemoc. Je to léčitelná nemoc. Bohužel velká část pacientů přichází s touto nemocí pozdě a část plíce je zničená. U každého pacienta, kterého v plicních ambulancích odhalí, plicní lékaři zahájí účinnou inhalační léčbu. Probíhá i program na časný záchyt rakoviny plic. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi - kuřáci. 

Interní ambulance

V interní ambulanci působí lékařka Stanislava Findeisová. Je to základní pracoviště pro pacienty s různými obtížemi a díky úvodní prohlídce se rychleji mohou dostat na odborná pracoviště. 

V Nemocnici sv. Kříže Žižkov dále pracoviště zobrazovacích metod jako SONO a RTG.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

7°C

Dnes je neděle 2. dubna 2023

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď