Čtvrt století výroby plastových oken v ČR. Čím jsme prošli a jaké máme vyhlídky?

foto Pavel Viktorin, vedoucí výroby oken PRAMOS a.s.

Plastová okna se u nás vyrábějí už skoro třicet let a Pavel Viktorin, vedoucí výroby oken firmy PRAMOS a.s., měl to štěstí být celou dobu u toho. Od ruční výroby až po špičkové automatizované linky a možnosti napojení oken na chytrou domácnost. V čem je čtvrtstoletí zkušeností firmy výhodou pro její dnešní zákazníky?

Dnes to zní možná trochu netradičně, ale v roce 1993, kdy zemědělské družstvo se sídlem na jižní Moravě, začalo s výrobou plastových oken, to nebylo nic neobvyklého. Družstva měla prostory, infrastrukturu i dostatek zkušených lidí, kteří chtěli vyzkoušet něco nového a užitečného. Když o dva roky později vznikla obchodní značka PRAMOS, byla sice k cíli ještě dlouhá cesta, ale první krok mířil správným směrem. Doplnění nabídky typizovaných oken o zakázkovou výrobu na míru.

Jaká byla plastová okna v devadesátých letech?

Řada technologií, samotný stavební průmysl a potažmo trh s novými výrobky byly v plenkách. I tak bylo hned od začátku jasné, že budou plastová okna nabízet dokonalejší těsnost a větší pohodlí, než mnohdy letitá a netěsná okna ze dřeva. Poptávka stavebních marketů po typizovaných oknech firmě brzy přišla omezující a rozhodla se jít cestou výroby na míru a tím pádem i většího důrazu na kvalitu.

Co přineslo nové tisíciletí?

Zakázková individuální výroba s sebou přinesla množství přidané hodnoty, kterou se náš domácí trh naučil docenit. Rostoucí estetická hodnota plastových oken a dveří šla celou dobu ruku v ruce se zlepšováním užitných vlastností - rostoucími hodnotami tepelného odporu, kvalitnějším a bezpečnějším kováním a tím i celkově vyšším uživatelským komfortem.

reference firmy PRAMOS a.s.

Vedle sněhově bílých oken z počátků výroby rychle rostla kvalita a vzhledová věrnost dřevěných dekorů, mezi kterými dlouhodobě kraluje zlatý dub a ořech. Okna začala s mnohem větším důrazem plnit i estetickou úlohu, a to nejen vzhledem k barevné kompozici venkovní fasády a jejích prvků, ale i směrem do interiéru.

Spolu s tím, jak se vyvíjejí módní trendy a požadavky, tak v poslední době roste obliba dekorů v tmavých nebo kovových barvách, nebo například i poptávka po francouzských oknech a posuvných dveřích. Posuvné portály ukazují potenciál plastového profilu u větších zasklených ploch a hlavně nové možnosti, jak rozšířit prostup na zahradu nebo terasu. Věděli jste, že nerušený výhled francouzským oknem si můžete užít i v patře? Bezpečí zajistí prosklené zábradlí, které zároveň nebrání pocitu propojení s vnějším prostorem.

reference firmy PRAMOS a.s.

Cesta od ruční výroby k CNC strojům pomohla splnit cíl dostupnosti nových oken pro všechny

Proces výroby plastového okna nebo dveří zahrnuje řadu kroků, které se dají do vysoké míry automatizovat pomocí technologicky přesné práce. Rychlejší výroba a téměř nulová kazovost mají například i tu výhodu, že dělají okna cenově dostupnější našim zákazníkům. Na kvalitě materiálu a ceně komponent ať se šetří třeba jinde, u nás by to bylo proti zásadám firmy vyrábět tak, jako bychom okna i dveře připravovali sami pro sebe.

„Minimalizace odpadu a kazového zboží patří k pěkným příkladům, kde jdou ruku v ruce ekonomika a ochrana životního prostředí“, upřesňuje Pavel Viktorin, vedoucí výroby oken firmy PRAMOS a.s.

z výrobní haly firmy PRAMOS a.s.

Jaké jsou trendy dnes a kam se bude výroba vyvíjet v dalších letech?

Postupem času sledujeme stabilní poptávku po našem prémiovém osmikomorovém profilu HORIZONT PS SPACE 8. Je to spojeno nejen s rozmachem nízkoenergetického a pasivního bydlení, ale i s povědomím lidí o úsporách nákladů na vytápění a vůbec o zajištění tepelného komfortu v interiérech, které je a bylo důležitým kritériem výběru nových oken.

Samostatnou kapitolou je rozvoj technologií pro takzvanou inteligentní domácnost, protože otevírá i nové možnosti v konstrukci oken nebo dveří. Zajištění bezpečnosti, plná kontrola nad tím, jestli jsou okna otevřená nebo zavřená, synchronizace topení a větrání a to vše jako aplikace v mobilu - to vše už umíme nabídnout a vidíme v tom i budoucnost celého odvětví.

reference firmy PRAMOS a.s.

Co je ale při všech těch změnách příjemně stálé a stabilní je důvěra lidí v pozitivní reference našich zákazníků. Kladné doporučení od známých, zasvěcené a přátelské poradenství našich zaměstnanců na pobočkách a nakonec i možnost podívat se k nám přímo do výroby, spolu vytvářejí prostředí, ve kterém nás to i po skoro třiceti letech baví. Dobrý soused je takový, na kterého je spoleh. Který by pro vás chtěl všechno tak dobré, jako má sám. A takto uvažujeme i my v PRAMOSu.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

21°C

Dnes je čtvrtek 26. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď