Co dělat, když vyhoříte?

foto

Noční můrou všech majitelů domů a bytů je to, že by mohli vyhořet a přijít o všechno. I když vám to nikdo nepřeje, je dobré být připraven a mít uzavřené pojištění.

Ať už vám byt chytne od vadného spotřebiče, nebo vám do bytu vlétne rachejtle a podpálí ho, můžete se těšit na plnění od pojišťovny. Teda pokud máte pojištění uzavřené. Riziko požáru je totiž zařazeno už v základních variantách pojištění domácnosti i nemovitosti. O plnění z pojistky vás pak připraví jen skutečnost, že jste si byt nebo dům vypálili sami.

Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení domácnosti a její stavební součásti. Chrání movité věci a zařízení, které slouží k provozu domácnosti a které jsou umístěny v bytě a dalších uzamykatelných nebytových prostorách.

Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou. Stěny, stropy, okapy, omítky, střechu apod. Poskytuje ochranu nemovitosti a pozemků, které k budově náleží, před následky škod vzniklých živelními pohromami a dalšími riziky uvedenými v pojistné smlouvě.

Čtěte také: Kdy pojistit stavbu a jak na to?

Co dělat, když vyhoříte?

Když hořet začne, vždy volejte hasiče. Je jedno, zda se jedná o malý ohýnek, který uhasíte svépomocí, nebo rozsáhlejší požár.

Způsobil vám oheň nějakou škodu? Pak co nejdříve kontaktujte pojišťovnu a škodu jí nahlaste.

  • Nechte místo ohledat hasiči, v případě podezření na spáchání trestného činu i policisty.
  • Zdokumentujte všechny napáchané škody. Až pak se můžete vrhnout na úklid.
  • Zabezpečte majetek, ať se škoda ještě nezvětšuje.
  • Volejte na zákaznickou linku vaší pojišťovny a škodu nahlaste likvidátorovi. Připravte si číslo pojistné smlouvy, místo a datum vzniklé škody, identifikační údaje pojištěného, příčinu škody, kontakt na svědky, odhadněte výši škody.
  • U rozsáhlejších požárů po vás bude pojišťovna vyžadovat zprávu od hasičů, kde bude uvedena příčina požáru.
  • Dodejte pojišťovně soupis majetku, o který jste přišli, doložte vlastnictví věci, její stáří a hodnotu.
  • Odhadněte škodu, evidujte i náklady na opravu. Možná je oprava součástí vaší pojistky?

Čtěte také: Jak sepsat majetek?

V případě, že šlo o velký požár, u kterého zasahovala policie i hasiči, počítejte s tím, že se jejich příslušníci budou vyjadřovat i k výši škody. Mobilní technik pojišťovny se na místo dostaví se zpožděním klidně několika dnů, to ale nevadí. Po velkém požáru škody jen tak neodklidíte.

Co může ohrozit vyplacení pojistky?

Pojištění domácnosti a nemovitosti se vztahuje na náhodně vzniklé případy. Pokud jste požár způsobili vlastní neopatrností, pod vlivem alkoholu nebo ji máte jinak na svědomí, pojišťovna může plnění pokrátit nebo zcela odmítnout.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

12°C

Dnes je neděle 27. září 2020

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď