ČNB zvyšuje úrokové sazby. Může to přinést dražší hypotéky

foto Ilustrační foto -

Nejdřív mírné snížení a potom zase návrat k vyšším hodnotám. Tak se může podle některých předpovědí vyvíjet úroková sazba hypoték. Důvodem je zvýšení úrokových sazeb České národní banky. Hrozí tak, že banky po nedávném snížení hypotečních úroků sáhnou zase k jejich zvyšování.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokové sazby začátkem května. A to o 0,25 procentního bodu. Základní úroková sazba má nyní hodnotu 2 % - to je nejvíc za posledních 10 let. Centrální banka tak reagovala na situaci z prvních měsíců letošního roku, kdy růst inflace překročil její odhady.

Vzrostla sazba, za kterou si banky půjčují na hypotéky

Od úrokových sazeb ČNB se odvíjejí úroky jednotlivých bank na trhu. Kromě základní sazby, která má vliv zejména na výši úroků u komerčních úvěrů, stoupla také lombardní sazba, a to z 2,75 % na 3 %. Právě ta ovlivňuje úroky hypoték, které banky nabízejí klientům.

Lombardní sazba totiž udává úrok, za který si banky půjčují od ČNB proti zástavě cenných papírů. Bankovní domy to využívají například v případě, že sami nemají dost peněz na zajištění hypoték, které požadují klienti.

Podle některých odhadů se tak mohou úrokové sazby hypoték do konce roku vrátit na hodnotu 3 %. Okolo této sazby by se měly nadále pohybovat.

Jen před pár týdny přitom úrokové sazby hypoték začaly klesat a průměrná sazba se dostala na 2,90 %. Pokles byl nejvýraznější za poslední čtyři roky – o devět setin procentního bodu. Řada bank navíc nabízí hypotéku s úrokem, který je hluboko pod touto sazbou.

Další zvyšování úrokových sazeb ČNB neplánuje

Podle některých předpovědí může změna úrokových sazeb České národní banky snižování úroků u hypoték nejen zastavit, ale dokonce vést k mírnému růstu. Pokud by se navíc ČNB rozhodla úrokové sazby dál upravovat, hrozí i výraznější zvýšení.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ale centrální banka s něčím takovým nepočítá. Prohlásil, že v příštích zhruba dvanácti měsících nevidí k dalšímu zvyšování sazeb důvod.

Květnové zvýšení úrokových sazeb ČNB by tak letos bylo jediné. Loni se přitom centrální banka k úpravě úrokových sazeb odhodlala hned pětkrát.

Úrokové sazby hypoték nerostou. Zatím

I když se zvýšení úrokových sazeb ČNB na ceně hypoték dosud neprojevilo, odborníci upozorňují, že trh na tyto kroky centrální banky zpravidla reaguje se zpožděním. Vše navíc závisí i na dalších faktorech, mezi které patří například chování konkurence.

Podle analytiků se však zatím zvyšování úrokových sazeb bát nemusíte. Potvrzují to i představitelé některých bank, kteří se shodli, že v tuto chvíli zdražení hypoték neplánují.

Zároveň je ale pravděpodobné, že nepřijde ani jejich další zlevňování. Podle odborníků se spíš úroky hypoték stabilizují kolem hodnoty 3 %.

Rozdíly jsou vyšší než 1 %

V současnosti jsou přitom mezi jednotlivými hypotékami výrazné rozdíly. Jejich úročení se liší o víc než 1%. Jednotlivé splátky se tak mohou prodražit o stovky korun. A celkem tak můžete zaplatit i desetitisíce korun navíc. Je proto velmi důležité hypotéku správně vybírat.

Základním pomocníkem je srovnání jednotlivých hypoték. S jeho pomocí získáte přehled o jednotlivých hypotékách a podmínkách, které nabízí.

Ještě praktičtější řešení pak nabízejí on-line hypoteční kalkulačky. Sami do nich zadáte parametry, které od hypotéky chcete, jako jsou například výše půjčky, doba splatnosti nebo délka fixace. Na základě zadaných údajů poté kalkulačka připraví přehled odpovídajících nabídek. A vy už z nich jen vyberete tu, která je pro vás nejvýhodnější.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď