Chcete investovat do akcií? Poradíme vám, jak začít

foto

Zhodnotit své peníze můžete několika způsoby. Jedním z nich je také investování do akcií. Akcie mohou být výnosnou investicí, ale samozřejmě s sebou nesou i určitá rizika. To se ale týká prakticky všech investic. Je třeba si jen umět zvážit, jakou míru rizika jste ochoten podstoupit.

Co jsou akcie a jak do nich investovat? To si vysvětlíme v následujících řádcích.

Co jsou akcie?

Akcie, nebo i cenné papíry, představují vlastnictví určité společnosti. Pokud si tedy koupíte akcie, koupíte si část společnosti a pokud společnost vyplácí dividendy, budete dostávat také část z jejího zisku.

Akcie si nemylte s dluhopisy. Investicí do dluhopisů své peníze v podstatě půjčujete společnosti, která vám je později vrátí i s určitým výnosem.

Nákup akcií může být dlouhodobá investice, ze které se může stát zajímavý pasivní příjem. Investovat můžete do akcií velkých a známých společností, ale také méně známých nebo začínajících firem. Na začátek se obvykle investuje do známých a velkých firem (například Microsoft, Apple, Google). Když se ve světě akcií lépe zorientujete, můžete investovat také do akcií s vyšší mírou rizika.

Ceny akcií se samozřejmě vyvíjejí, někdy klesají a jindy stoupají.

Známe několik typů akcií

Existují dva základní typy akcií, které vydávají velké společnosti a které jsou obchodovatelné na burze. Jedná se o kmenové a prioritní akcie.

Pokud vlastníte kmenové akcie společnosti, získáváte podíl na zisku dané společnosti, ale také na jejích ztrátách. S takovými akcemi získáváte i určité pravomoci. Přesněji jde o to, že jako akcionář můžete s ostatními akcionáři volit členy představenstva akciové společnosti a hlasovat o tom, jak bude se ziskem naloženo.

Zisk si může společnost ponechat na další investice, jejichž výsledkem může být zvýšení zisku společnosti, nebo jej formou dividend rozdělit akcionářům. Dividenda představuje váš podíl ze zisku společnosti. Vyplácí se formou šeku nebo elektronického depozitu, obvykle třikrát až čtyřikrát krát ročně.

Prioritní akcie jsou výhodné zejména v případě, že společnost vyhlásí bankrot. Vlastníci prioritních akcií jsou ze zisku vypláceni ještě před vyplacením kmenových akcií, a to v předem určeném čase a výši. Prioritní akcie jsou často upřednostňovány před kmenovými, protože pokud se společnost prodá nebo zkrachuje, máte větší šanci, že se dostanete ke svým penězům.

Jak začít investovat do akcií?

Když chcete začít obchodovat na akciové burze, musíte si v první řadě vybrat brokera, tedy obchodníka s akciemi. Toto je nejčastější volba, ale obchodovat můžete také prostřednictvím správcovské společnosti nebo banky.

Pokud se rozhodnete pro brokera, vybírejte si obezřetně. Jejich činnost v Česku reguluje Česká národní banka. Ta vykonává dohled nad finančním trhem a na její stránce najdete také seznam obchodníků, kteří mají povolení k této činnosti.

Prostřednictvím online brokera, tedy jejich obchodních platforem můžete obchodovat s akciemi společností po celém světě. K nejoblíbenějším akciovým brokerům patří například eToro, LYNX či XTB.

Platforma eToro nabízí akcie společností ze Spojených států amerických, Evropy a Asie. LYNX má v nabídce také Austrálii a Kanadu. Broker XTB navíc nabízí také investování do českých akcií. Více o brokerovi XTB se dočtete zde.

Vaše možnosti jsou tedy opravdu široké. Když si vyberete svého brokera, musíte si založit účet, abyste mohli začít s obchodováním.

Jak koupit první akcie?

Po založení účtu je třeba vybrat akcie, do kterých chcete investovat. Nákupy a prodeje akcií se provádějí prostřednictvím obchodních příkazů přes investiční platformu, kterou používáte. Existují dva základní obchodní příkazy, a to market objednávka a limitní objednávka.

Market objednávka znamená nákup akcií za aktuální tržní cenu, tedy za cenu, která se vám v daném čase zobrazuje v platformě. Limitní objednávka se aktivuje teprve tehdy, když cena vybrané akcie dosáhne vámi zadané částky.

Poplatky při nákupu a prodeji akcií

Při obchodování s akciemi není třeba zapomínat ani na poplatky.

Prvním z nich je poplatek za nákup a prodej akcií (takzvaná komise). Zpravidla jde o malé procento z ceny akcie, obvykle do 0,2 %. Hodnota se může v různých společnostech lišit, některé za určitých podmínek nabízejí také slevy z poplatků. Existují také brokeři, kteří si neúčtují komisní poplatek. Mezi tyto brokery patří eToro nebo XTB.

Pozor si dejte i v případě, že nakupujete cenné papíry v jiných měnách. Za změnu měny může být rovněž účtován poplatek.

Pár slov na závěr

  • Investování je vždy doprovázeno určitým rizikem a akcie nejsou výjimkou.
  • Základem úspěchu je diverzifikace, tedy investování do různých společností z různých odvětví, případně i zemí. Snížíte tím šanci, že přijdete najednou o všechny investované i do té doby získané peníze.
  • Myslete i na to, že čím vyšší a rychlejší zisk chcete, tím musíte jít do většího rizika. Bezpečnější jsou dlouhodobé investice, například na 5 – 10 let s nižším ale spolehlivým výnosem. Při investování je nutné zachovat si chladnou hlavu, zvláště pokud ceny akcií klesají.
  • Na burze to tak jednoduše chodí, ceny akcií klesají ale i stoupají, proto se s prodejem neuspěcháte. Čím více zkušeností nabudete, tím snazší bude rozhodování, kdy nakoupit a kdy prodávat.
  • Pokud vás investování do cenných papírů zaujalo a chcete se dále vzdělávat, další hodnotné informace o investování naleznete v tomto článku.

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď