Black Friday opět trochu jinak?

foto

Promo akce Black Friday se účastní obchody s nejrůznějším typem zboží, od elektroniky, přes oblečení a kosmetiku, až po nábytek, knihy či hračky. Je to již několik let, co se tato akce, při které obchody a eshopy lákají zákazníky na vysoké slevy, uchytila v České republice. I letos se spoustu obchodů akce zúčastní, ale od začátku koronavirové pandemie jsme byli svědky řady změn. Proto se v tomto článku podíváme na to, čím byl Black Friday charakteristický loni, a co můžeme očekávat letos.

Zkušenosti z loňského roku a co nás čeká letos 

Podle specialisty na slevové akce, promo kódy a poukazy promo-codes.cz, útraty českých zákazníků během Černého pátku poprvé přesáhly v roce 2020 miliardu korun, a letos se očekává, že tato tendence bude nadále pokračovat.  Do nákupů se loni zapojilo přes 550 000 českých zákazníků, a každý z nich průměrně utratil okolo 900 Kč.

Slevovou akci loni velice ovlivnila pandemie a zavřené kamenné obchody, a nová vlna pandemie naznačuje, že si zákazníci i nadále budou libovat v online nakupování za výhodné ceny. Přestože tedy eshopy nenabízejí větší slevy než v minulých letech, jejich obraty se dostaly na rekordní čísla.

V letošním roce to vypadá, že Black Friday bude opět nestandardní akcí. Někteří prodejci se stále potýkají s nedostatkem zboží, a tím pádem jim hrozí, že nebudou moci uspokojit celou poptávku. Na vině je jak coronavirová pandemie, tak nedostatek čipů, což se negativně promítne zejména do obchodu s elektronikou a dalšího zboží z dovozu z Asie. 

Letos se dostáváme do ještě novější a méně tradiční situace, kdy zákazníci začínají čelit  zvyšující se inflaci a cen plynu a elektřiny. Není tedy divu, že i rodinná ekonomika a priority se přehodnotí, a zákazníci o to více ocení možnosti nakoupit ve slevě. Společnost a odborník na slevové kódy Promo-Codes podle nejnovějších dat uvádí, že se zákazníci letos během Černého pátku zaměří více na nákup oblečení a módních doplňků, kosmetiky, hraček a knih, a na tradiční elektroniku bude mírně zanevřeno. 

Například oblíbený internetový obchod Alza.cz pořádá Black Friday od desátého do dvacátého osmého listopadu. V nabídce je dostupný velice rozmanitý sortiment zboží, jako je IT a elektronika, domácí spotřebiče, hračky, móda, kosmetika či sportovní potřeby. Eshop se na akci pořádně připravil, a proto nabízí o 10 tisíc více položek a dvakrát více kusů zboží než loni. Na zboží této a spousty dalších společností jsou dostupné výhodné promo kódy a poukazy na slevových portálech.  

Něco málo z historie: Původ Black Friday 

Termín Black Friday se dostal do povědomí během propadu amerického trhu se zlatem, a s ním spojeným krachem burzy, který se udál 24. září 1869. Každopádně tato historická událost není nijak spojená s nákupní horečkou a slevami. Musíme se podívat o několik desetiletí dopředu, a to do roku 1929. Během krachu na newyorské burze začali obchodníci prodávat své zboží velmi nízké ceny oproti těm původním, protože se snažili získat zpět část svých nákladů. 

Black Friday tedy znamená vysoký pokles cen zboží, ale v té době se termín ještě nepoužíval. Dostal se do módy ve Filadelfii o několik let později, když se slevové kampaně spojily s komplikovanou dopravní situací po Dni díkůvzdání, který spadá na pátek. 

V 60. letech dvacátého století začal být Černý Pátek masivně užíván obchody, které lákaly zákazníky na vysoké slevy.  Jejich tržby se zvedaly to takové míry, že se začali dostávat od takzvaných “červených čísel" do “černých”. Dnes už je akce Black Friday úplnou samozřejmostí po celém světě, a pravděpodobně i v následujích letech bude zákazníkům zpříjemňovat předvánoční nakupování.

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď