Bezpečnost při online seznamování nelze nijak podceňovat

foto Young woman using dating app on mobile phone

Téma, u něhož opatrnosti není nikdy dost. Internet je místem, které nás spojuje, ale také přináší určitá nebezpečí, jichž je třeba se vyvarovat. Veřejný profil na internetových seznamkách je místem, na nějž zavítají denně třeba i stovky různých lidí. Proto je třeba důkladně promyslet, co vlastně takovému profilu svěříme hned a jaké informace dáme k dobru až tehdy, když najdeme s dalším uživatelem společnou řeč. Není totiž radno na sebe prozradit vše dopředu, seznamování je totiž hra podobná dětskému pexesu.

Fotogalerie

Nové kontakty čekají snad po každém kliknutí

Moderní seznamka zdarma funguje vlastně celkem jednoduše. Vyplníte krátký profil, připravíte si nějaký vzletný inzerát, v němž sdělíte všechno podstatné. Neměli byste ale zapomenout, že určité věci do veřejně viditelného profilu zrovna nepatří. A že by něco podobného mohlo znamenat i jistý problém. O čem je například řeč?

  • Fotografie. Profilová by měla být samozřejmě reprezentativní, pro lepší důvěru je určitě vhodné přidat i pár dalších. Nepatří sem ale foto intimního charakteru nebo rodinné album.
  • Kontakty. Nedávejte na profil kontaktní údaje – mobilní telefon, adresu bydliště a podobně. Pro začátek stačí jen město nebo okres, v němž žijete. Všechno ostatní ještě trochu počká.
  • Příliš osobní informace. Zaujmout krátkou básničkou nebo jinak originálním inzerátem bude jistě lepší než na sebe upozornit něčím, čeho byste později litovali. Osobní život stranou!

sad girl with tape on her mouth looking at camera at gray background Existují však samozřejmě i seznamky jako Elite Date nebo Academic Singles, kde jsou všichni uživatelé pečlivě prověření. Do řeči se pak dáte jen s těmi, kteří vyhovují základním požadavkům a je zde nějaký předpoklad, že byste si měli v budoucnu dobře rozumět. To zvyšuje pravděpodobnost úspěchu, o který tu jde až v první řadě. Poznáte někoho zajímavého a sami uvidíte, jak se celá situace vyvine. Ve světě seznamování totiž nelze nic dopředu uhodnout, vše se neustále mění…

Scházejte se jen tam, kde jsou další lidé

Je možné, že jste si už desetkrát volali, vyměnili si pár fotek a vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o poměrně fajn protějšek. Přehnaný optimismus ovšem škodí, a to už jen proto, že se vlastně vůbec neznáte osobně. Nezáleží ani tolik na faktu, pro jakou věkovou skupinu seznamka, kterou zrovna používáte, vlastně je. Seznamka pro starší je v tomto stejná, jako seznamka pro náctileté.

S osobním kontaktem počkejte na dobu, než o sobě budete navzájem více vědět, nejen z důvodu, aby pak při společném obědě nebo kávě nevázla konverzace. A když už se sejdete, mělo by to být někde, kde je větší pohyb lidí, rozhodně tedy žádné osamělé místo, i když takové rande působí romanticky. Už jen z důvodu osobní bezpečnosti, protože na internetu bohužel obvykle nevíte, s kým si přesně dopisujete. Pokud se vám už samotné dopisování moc nezamlouvá, kontakt mezi čtyřma očima by nemusel být o mnoho lepší. A zatímco v prvním případě jste v bezpečí domova a sedíte jen za počítačovou klávesnicí, v tom druhém už je situace odlišná. Včetně případů, kdy kontakt trvá už několik příjemně propsaných týdnů. Řadu zajímavých tipů k seznamování najdete i na Youtube.

Nebojte se také trochu pátrat

Zahrajte si na pravdu, zkuste si člověka, s kterým si píšete, také trochu prověřit. Je skutečně tím, za koho se vydává? Není ženatý, není vdaná, nesnaží se třeba jen najít záplatu pro volný čas, když to s dlouholetým partnerem už tak dobře nefunguje? Pokud zjistíte podezřelé věci, je třeba prohlédnout internet ještě o trochu víc. A v případě nutnosti klidně i konverzaci ukončit. Mnohem lepší, než prožít nějaké velké zklamání o pár týdnů nebo měsíců později, když už budete se vzájemným vztahem již v trochu jiné fázi, než je jen online dopisování a příjemné rozhovory u čaje a klávesnice. Podvodník si chce užít co nejdřív, takže dostat se k intimnostem bude lepší raději později. Cíl je jednoduchý, ujistit se, že daného člověka opravdu dobře znáte. Jen tak se seznámíte opravdu bezpečně a podle původních představ.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď