Atlet roku zná desítku, rozhodlo 156 hlasujících

foto Atlet roku 2013

Nejvíce lístků za posledních patnáct ročníků dorazilo na ČAS v jeho pravidelné anketě, když se zapojilo celkem 156 oslovených z řad trenérů, funkcionářů a zástupců médií. „Atlet roku 2013“ a také trenér, junior a objev roku budou vyhlášeni stejně jako v minulých letech v přímém přenosu ČT z hotelu Ambassador-Zlatá husa. V tuto chvíli také zveřejňujeme desítku jmen v abecedním pořádku a pořadí od 11. místa.

Pořadí desítky i doplňkové kategorie budou slavnostně oznámeny při galavečeru České atletiky, který přenáší živě hlavní program České televize, tentokrát v sobotu 9. listopadu od 21:40 hodin. Nováčkem v „top ten“ je její nejmladší členka Anežka Drahotová, ale také Ladislav Prášil, návrat po třech letech se podařil Elišce Klučinové a po jednoročním výpadku Jaroslav Bába, který je mezi elitou již podeváté, nejvíce z letos vyhlašovaných. Zbývající šestice stála na pódiu i loni, zde jsou zbývající jména (dle abecedy): Zuzana Hejnová, Jan Kudlička, Pavel Maslák, Lukáš Melich, Ladislav Prášil, Jiřina Svobodová a Vítězslav Veselý. Krátké profily kompletní desítky vám nabízíme na následujících řádcích.

Medailony desítky „ATLETA ROKU 2013“

Osmadvacetiletému výškaři Jaroslavu Bábovi se vydařila především zimní část sezony, v níž přes menší zranění dokázal svěřenec Jana Janků staršího vybojovat na halovém evropském šampionátu bronz za své letošní maximum 231 centimetrů. V létě se však k tomuto výkonu nepřiblížil a na mistrovství světa neprošel ani do finále.

Atletika musí být ráda, že si multitalentovaná vytrvalkyně Anežka Drahotová vybrala mezi řadou odvětví, v nichž vyniká, také „královnu sportů“. 18letá svěřenkyně Iva Pitáka je jasně nejmladší členkou elitní desítky, kam se vyšvihla svými chodeckými úspěchy: po letošku je juniorská mistryně Evropy z Rieti a také sedmá na světě mezi dospělými, když přitom v Moskvě vyrovnala národní rekord na dvacítce časem 1:29:05.

Do prestižní domácí ankety vstoupila Zuzana Hejnová už jako vítězka její evropské obdoby. Svěřenkyně Dalibora Kupky šla v letošní hlavní sezoně od vítězství k vítězství, a tak se na 400 m překážek stala nejen mistryní světa, ale i majitelkou diamantové trofeje. K tomu přidala v hale na doplňkové hladké čtvrtce na HME individuální čtvrté místo a bronz se štafetou spolu s Bartoničkovou, Masnou a Rosolovou.

Parádní načasování formy ke světovému šampionátu v Moskvě vyneslo sedmibojařce Elišce Klučinové životní výsledek v podobě sedmého místa, které si vysloužila o 49 bodů vylepšeným osobním – a tudíž národním – rekordem na 6332 bodů. Vedle toho byla 25letá svěřenkyně Františka Ptáčníka čtvrtá při univerziádě v Kazani.

Tyčkaři se při obou letošních vrcholech setkávali v plné sestavě, a za této situace Jan Kudlička nechyběl ani v jednom z finále. Z Göteborgu dokázal 25letý svěřenec Boleslava Patery vytěžit páté místo, v Moskvě sedmé, což jsou nejlepší výsledky v jeho dosavadní kariéře. V hale posunul své maximum na 577 cm, celou sezonu se pohyboval na jeho úrovni a exhibičně se dokázal dostat po 583 i nad český rekord.

Svou nadvládu na čtvrtce nad starým kontinentem, kterou započal loňským titulem v Helsinkách, potvrdil 22letý Pavel Maslák ziskem evropské halové koruny v Göteborgu, kde přidal i štafetový bronz s Lichým, Němečkem a Prorokem. V létě pak svěřenec Dalibora Kupky na dvoustovce vybojoval další bronz při ME do 22 let v Tampere, především ale ohromil při MS v Moskvě postupem do finále na 400 m v národním rekordu 44.84. Pátým místem se v něm rozhodně neztratil, stejně jako při diamantových mítincích, kde doběhl dvakrát třetí.

Na šesté místo z olympijského Londýna navázal letos Lukáš Melich svojí životní sezónou. Svou výkonnost posunul za osmdesátimetrovou hranici – nebyl to ojedinělý „úlet“, povedlo se mu to ve třech závodech – a potom ji dokázal prodat v tom nejdůležitějším závodě roku na světovém šampionátu. Bronz je pro svěřence (a synovce) Dušana Krále v 33 letech první velkou medailí. Cenného třetího místa dosáhl i v celoročním kladivářském seriálu IAAF.

Málokdo za našimi hranicemi znal před letošní sezonou jméno Ladislava Prášila. Po ní svěřence Petra Stehlíka zdobí: první velká medaile – bronzová, kterou vybojoval při halovém mistrovství Evropy; první světové finále, v němž na MS v Moskvě skončil pátý; a také výkonnost na úrovni 21 metrů – navíc se za tuhle metu už dokázal dostat i o 47 centimetrů. A jistě i stabilní výkony 23letému koulaři vynesly pravidelné pozvánky na Diamantovou ligu, v níž vybojoval celkové třetí místo.

Pod novým příjmením tyčkařka Jiřina Svobodová nejprve zopakovala svůj předloňský výsledek, když v Göteborgu skončila stejně jako v Paříži čtvrtá. V Moskvě se pak 27letá svěřenkyně trenérů Ptáčníka a Lubenského podělila o osmé místo. V exhibičním závodě v Plzni na sklonku sezony skočila 476 cm, více než dosavadní národní rekord předchůdkyně Baďurové.

Když házel, jen málokdo mu dovedl konkurovat. Před nejdůležitějším závodem roku však oštěpaři Vítězslavu Veselému hrozilo, že vůbec nebude moci zasáhnout do boje. Zdravotní potíže s kolenem však v Moskvě překonal a bitvu na stadionu v Lužnikách dotáhl ke světovému zlatu, dosavadnímu největšímu úspěchu kariéry 30letého svěřence Jana Železného. Vedle toho dokázal obhájit své prvenství v prestižním diamantovém seriálu.

Pořadí mimo finálovou desítku:

11. Lenka Masná 182
12. Adam Sebastian Helcelet 120
13. Denisa Rosolová 115
14. štafeta žen 4x400m 28
15. štafeta mužů 4x400m 17
16. Jan Doležal 7
17. družstvo juniorských vrchařů 4
18. Marek Bakalár 2
19. Antonín Žalský 1

Více informací k anketě naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď