Atlet roku: tradiční zlaté cihličky i limuzíny

foto Atlet roku 2013

Galavečer ankety Atlet roku proběhne v sobotu 9. listopadu v obvyklém prostředí pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa. Slavnostní vyhlášení přenáší stejně jako v minulosti Česká televize živě od 21:40 hodin na „jedničce“. Pro elitní desítku i vítěze doplňkových kategorií jsou připraveny cihličky ze zlata, vyhodnocené atlety přivezou luxusní limuzíny.

Výsledky prestižní ankety Českého atletického svazu určili svými hlasy činovníci, trenéři a zástupci médií. Svou vůli letos vyjádřilo 156 z oslovených, tedy nejvíce za posledních patnáct let. Slavností české atletiky, kterou tradičně vysílá hlavní program veřejnoprávní televize ČT1, provedou diváky v sále i doma u obrazovek již posedmé Aleš Háma a Monika Absolonová. O zábavu se budou starat nejen profesionálové – tentokrát Karel Gott, Petr Spálený, Marcel Zmožek, Petr Vondráček, Debbi či herci z muzikálu Zorro –, ale jako obvykle i sami atleti.

Vyhlašovaní v anketě budou moci šetřit své nohy, přivezou je totiž, stejně jako v předešlých letech, luxusní limuzíny. K této tradiční výsadě se pak na pódiu přidá ještě jedna, a to zlatá cihlička: pro elitní trojici je připravena o váze jedné unce, tedy přibližně 31 gramů, pro ostatní z nejlepší desítky a trenéra, objevu a juniora, 20gramová.

O prestiži ankety vypovídá i to, že tradičně všichni nominovaní přebírají svá ocenění osobně a letošní ročník není výjimkou. Připomeňme ještě jednou elitní desítku českých atletů pro rok 2013 (v abecedním pořadí): výškař Jaroslav Bába, chodkyně Anežka Drahotová, čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, vícebojařka Eliška Klučinová, tyčkař Jan Kudlička, sprinter Pavel Maslák, kladivář Lukáš Melich, koulař Ladislav Prášil, tyčkařka Jiřina Svobodová, oštěpař Vítězslav Veselý.

Bohatá historie

Ve své historii prošla anketa Atlet roku v Československu a později v České republice řadou změn týkajících se soutěžních kategorií. Poprvé se u nás nejlepší atlet(ka) vyhlašoval(a) v roce 1962, od té doby byla anketa jednou (1969) přerušena. Od roku 1997 se pravidelně vybírá nejlepší desítka, junior roku, trenér roku a objev roku.

Sedm – to je nejvyšší počet prvenství v anketě pro jednoho atleta či atletku a mají ho na svém kontě koulařka Helena Fibingerová a oštěpař Jan Železný. Šestkrát bodovali diskaři Ludvík Daněk, Imrich Bugár, běžkyně Jarmila Kratochvílová a oštěpařka Barbora Špotáková. Ta navíc vítězila v nepřerušené řadě (2007-12) a řadí se k nejúspěšnější dvojici v éře samostatné České republiky spolu s Železným, jenž zase k oceněním za aktivní kariéru přidal už i dva pro nejlepšího kouče.

Největší sbírku titulů pro trenéra roku nasbíral někdejší kouč Špotákové Rudolf Černý, jako jediná žena uspěla v této kategorii před dvěma lety Martina Blažková. Ve zbývajících kategoriích nad ostatní vyniká se třemi oceněními Pavel Maslák, nejprve uspěl mezi juniory se štafetou 4x100m (spolu s Říčařem, Šťastným a Zichem) a v následujícím ročníku ještě sám, vše pak završil titulem objev roku 2011.

Více informací, včetně podrobnější historie a přehledů, naleznete na www.atletika.cz, v rubrice Zaostřeno na.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď