5 nejčastějších problémů se zuby ve středním věku

foto

Kam zmizel váš bezchybný úsměv? Zubní problémy potkají během života většinu z nás. Za některé si můžeme sami, jiné přicházejí s přibývajícím věkem. Například děti se často potýkají s nepříjemnými zubními kazy nebo jim lékař extrahuje první zuby. U dospělých se škála zubních obtíží znatelně rozšiřuje.

Pokud si chcete uchovat chrup v pořádku do vysoké stáří, nezanedbávejte domácí zubní péči a choďte na pravidelné kontroly ke svému stomatologovi. Jedině tak zabráníte vzniku některých onemocnění nebo je lékař diagnostikuje včas a zahájí jejich léčbu.

Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými dospělí pacienti přichází do stomatologické ordinace?

1. Zažloutlé zuby

Příčiny zabarvení zubů mohou být různé, proto nelze určit jeden způsob, jak mít zuby opět krásně bílé. Obecně platí, že je důležité si zuby správně čistit, což umí málokdo. Z toho důvodu doporučují stomatologové alespoň 1x-2x ročně navštívit zubní hygienu, kde vám odstraní zubní plak, zubní kámen či pigmentace a názorně ukáží, jak a čím si zuby správně čistit.

2. Zubní kaz

U zubního kazu je příčina jediná, a to nedostatečná zubní hygiena, která způsobuje usazování zubního plaku a následně vznik zubního kazu. Proto si nechte u svého stomatologa nebo dentálního hygienisty ukázat správnou techniku čištění zubů.

3. Zánět zubu

Zánět zubu je laický pojem, kterým pacienti zpravidla označují zánět zubní dřeně, nebo zánět v okolí kořenu zubu (tzv. váček). Zánět zubní dřeně způsobuje neléčený zubní kaz, který se z povrchu dostane až do hloubky zubu. Takto nemocný zub se léčí pomocí endodontického ošetření (vyčištěním kořenových kanálků). Léčba zubního váčku může probíhat různě od endodontického ošetření po extrakci zubu v nejzazším případě. Záleží na konkrétním zdravotním nálezu.

4. Ztráta zubu

Ztráta zubu je nepříjemná sama o sobě a mívá negativní vliv i na ostatní zuby, proto s návštěvou zubního lékaře dlouho neotálejte. Možností, jak chybějící zub nahradit, je několik. Obecně se zubní náhrady dělí na fixní a snímatelné a patří mezi ně například zubní implantát, zubní můstek, adhezivní můstek nebo protéza. O tom, jaký typ je pro vás ten pravý, se dohodnete se svým stomatologem.

5. Paradentóza

Paradontitida neboli paradentóza vzniká jako řada jiných zubních onemocnění nedostatečnou ústní hygienou. V počáteční fázi se onemocnění projevuje mírným krvácením z dásní, které však může skončit až ztrátou zubu. Při léčbě paradotitidy je velmi důležitá součinnost pacienta v podobě pravidelných kontrol a důsledném dodržování zásad správné ústní hygieny.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď