Británie je ochotna spojencům nahradit sovětské stíhačky poskytnuté Ukrajině

foto Ilustrační foto - Dva stíhací letouny MiG-29 (nahoře a dole) a dva stroje F-16 polské armády na letecké show.

Londýn - Británie je ochotna zemím střední a východní Evropy poslat bojové letouny, pokud poskytnou své stroje sovětské výroby Ukrajině. Řekl to dnes rozhlasové stanici Times Radio britský ministr obrany Ben Wallace. Jde podle něj o země, které disponují například stíhačkami typu MiG-29 nebo Su-24.

"Pokud je chtějí poskytnout, můžeme my použít své bitevníky, abychom je nahradili, a zajistili jim tak bezpečnost," řekl Wallace. Připomněl, že stíhačky partnerů v NATO už jsou konfigurovány pro boj aliančním způsobem.

Grafický profil ruského bitevníku Suchoj Su-24

Země jako Polsko a Slovensko už naznačily, že jsou ochotny své letouny MiG-29 Ukrajině poskytnout. Aby tak ale mohly učinit, potřebují doplnit své kapacity západními stroji, upozorňuje dnes deník The Daily Telegraph.

Ukrajina vyzývá spojence k dodání moderních bojových letounů. Dosud ale západní státy reagovaly spíše skepticky. Váhá i Británie, která ale ohlásila výcvik ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách.

Londýn zavedl další sankce proti Rusku, zakázal vývoz věcí použitelných v boji

Británie na výročí ruského vpádu na Ukrajinu zavedla další sankce proti Rusku. Mimo jiné zakázala vývoz všech položek, které Rusko používá na bojišti, oznámilo dnes britské ministerstvo zahraničí. Další balík sankcí na Rusko se chystá uvalit také Evropská unie a zpřísnění sankčního režimu ohlásil Washington.

Britské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení uvedlo, že mezinárodně koordinované sankce a obchodní opatření se budou týkat leteckých součástek, radiokomunikačního vybavení a elektronických komponentů. Sankce cílí také na další ruské zodpovědné činitele, včetně těch, kteří jsou napojeni na státní firmu Rosatom nebo pracují v obranném průmyslu a pro ruské banky.

"Vojenské zpravodajství ukázalo, že nedostatek součástek v Rusku způsobený sankcemi už pravděpodobně dopadá na jejich schopnost vyrábět zařízení na export, například ozbrojená vozidla, útočné vrtulníky a systémy protivzdušné obrany," uvedlo také ministerstvo.

Zavedení dalších sankcí proti Rusku dnes mají probrat lídři ze skupiny nejsilnějších ekonomik G7 na virtuální schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a velvyslanci zemí EU by dnes mohli schválit desátý balík sankcí proti Rusku.

Britský premiér si minutou ticha připomenul výročí ruské invaze na Ukrajinu

Britský premiér Rishi Sunak dnes u příležitosti ročního výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu před svým sídlem v Downing Street 10 držel minutu ticha, informuje zpravodajský web Sky News. Piety se zúčastnila také Sunakova žena Akshata Murtyová, ukrajinský velvyslanec Vadym Prystajko a příslušníci ukrajinských ozbrojených sil. Na dveřích byl věnec v barvách ukrajinské vlajky. Ke konci minuty ticha dvě ukrajinské zpěvačky v kroji zazpívaly ukrajinskou hymnu. Později dnes londýnské úřady oznámily, že část ulice u ruské ambasády byla přejmenována na Kyjevskou.

"Jsem hrdý na to, že Spojené království stálo v tomto strašlivém konfliktu po boku Ukrajiny. Až dnes budu stát se statečnými ukrajinskými vojáky před Downing Street, budu v myšlenkách se všemi, kteří přinesli nejvyšší oběť na obranu svobody a navrácení míru do Evropy," řekl Sunak před akcí. "Vyzývám všechny, aby přemýšleli nad odvahou a statečností našich ukrajinských přátel, kteří od té doby každou hodinu hrdinně bojují za svou zemi," dodal.

Předseda opozičních labouristů Keir Starmer si výročí začátku invaze připomněl při návštěvě Cardiffu, kde se setkal s příslušníky ukrajinské komunity. "Minulý týden jsem měl tu čest být na Ukrajině a na vlastní oči vidět odvahu a houževnatost ukrajinského lidu," řekl novinářům. "Myslím, že dnes je den, kdy je třeba zopakovat to, co jsem jim řekl, a sice, že ať už jsou ve Spojeném království jakékoli jiné politické rozdíly, stojíme jednotně na straně Ukrajiny. Putin musí být na Ukrajině poražen," dodal.

Král Karel III. vydal prohlášení, v němž uvedl, že ukrajinský lid prokázal "skutečně pozoruhodnou odvahu a odolnost tváří v tvář takové lidské tragédii".

Chvílí ticha si dnešní výročí připomenuli také britští poslanci. Londýnský starosta Sadiq Khan a expremiér Boris Johnson se zúčastnili bohoslužby v ukrajinském katolickém kostele v metropoli.

Londýnské úřady mezitím oznámily, že část ulice Bayswater Road, u níž se nachází ruská ambasáda, byla přejmenována na Kyjevskou (Kyiv Road). Nový nápis byl na místě připevněn dnes odpoledne. Ve čtvrtek na ulici před ambasádou namalovala skupina aktivistů obrovskou ukrajinskou vlajku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď