V Olomouckém kraji udeřila zima, náledí se dnes může objevit v celé ČR

foto Čerstvý poprašek sněhu v nejvyšších partiích Oderských vrchů, 17. listopadu 2022, Libavá, Olomoucko.

Olomouc/Hradec Králové - Sněžení nebo sníh s deštěm zasáhly během dneška většinu území Olomouckého kraje. Do terénu tak po silničářích na severu regionu vyrazili během dne například také jejich kolegové z Olomoucka a Hradce Králové. Silnice jsou většinou holé a mokré, obezřetnost je na místě kvůli snížené viditelnosti, dopravu může komplikovat také mlha. Námraza, na kterou upozorňují výstrahou meteorologové, zatím hlášena není, zjistila ČTK. Teplota je většinou kolem nuly. Náledí se už dnes v noci může objevit v celém Česku a vydrží možná až do neděle. Do sobotního večera také napadne místy až 15 centimetrů sněhu, uvedl ve výstraze ČHMÚ.

Na Šumpersku vyrazili silničáři poprvé do terénu v noci na dnešek, v nejvyšších polohách okresu napadly zhruba dva centimetry sněhu. Silnice jsou nyní holé a mokré, v regionu jsou dešťové a sněhové přeháňky a mlhavo, uvedli správci silnic. V práci během dne pokračovali také silničáři na Jesenicku, silnice v kopcích solili už ve čtvrtek večer především kvůli možné námraze. Silnice jsou nyní po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností, sněží a místy je mlha.

Během dne silničáři chemicky ošetřovali také silnice na Olomoucku včetně dálnic. Silnice jsou nyní mokré, silničáři upozorňují na sněhové přeháňky a sníženou viditelnost kvůli srážkám. Ve vyšších polohách na Šternbersku jsou sněhové přeháňky, nárazový vítr a místy mlha. Na Přerovsku jsou silnice sjízdné bez omezení, i tam je na místě opatrnost kvůli snížené dohlednosti.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic se teplota na Jesenicku pohybuje kolem nuly, na Šumpersku v rozmezí od čtyř stupňů pod nulou do dvou stupňů nad nulou. Na Olomoucku je to od jednoho stupně pod nulou do tří stupňů nad nulou, teploty na Přerovsku jsou nad bodem mrazu.

Na náledí, které se bude tvořit dnes a v sobotu, upozorňuje také výstraha meteorologů. Hlásí výrazné ochlazení, do sobotního večera také zřejmě napadne místy až 15 centimetrů sněhu.

V Královéhradeckém kraji vyjeli silničáři, platí výstraha před náledím

Většinu území Královéhradeckého kraje dnes zasáhlo sněžení nebo sníh s deštěm. Meteorologové varují dnes a také v sobotu před náledím, do sobotního večera může v regionu nasněžit místy až 15 centimetrů sněhu. Silničáři jsou v pohotovosti, nabádají řidiče k maximální opatrnosti nejen v horách. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací na webu silničářů, meteorologů a od zástupců hejtmanství. Silnice v Krkonoších a Orlických horách byly od rána po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností, na některých se držela vrstva sněhu. Většina silnic v kraji byla do odpoledne sjízdná bez omezení.

"Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) Pravy má pro nadcházející víkend v pohotovosti 13 sypačů a připraveno je 1471 tun posypové soli," uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

O údržbu státních silnic první třídy v kraji se šestou zimní sezonu starají konsorcium krajské Údržby silnic Královéhradeckého kraje a společností Eurovia CS a Sovis CZ. V konsorciu má Údržba silnic Královéhradeckého kraje dvoutřetinový podíl, díky čemuž má v rukou řízení vlastní údržby i hospodaření s posypovými materiály. Kraj má na starosti také silnice druhé a třetí třídy.

"Sypače vyjížděly ráno ve vyšších polohách, technika a řidiči jsou na všech cestmistrovstvích v regionu připraveni vyjet a udržovat cesty sjízdné. Obslouženost jednotlivých tahů lze sledovat v aplikaci na webu Údržby silnic KHK https://uskhk.eu/suhhkap/," řekl dnes ČTK mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Na silnicích ve vyšších partiích Orlických hor a v Krkonoších na silnici mezi Temným Dolem a Pomezními Boudami byla dnes ráno vrstva sněhu ošetřená posypem. Na horských silnicích v kraji, na kterých je možné solit, byly vozovky mokré, vyplynulo z ranního hlášení silničářů.

Podle předpovědi má být dnes v Královéhradeckém kraji zataženo, občas déšť přecházející odpoledne od severovýchodu většinou ve sněžení. Nejvyšší denní teploty budou do čtyř stupňů nad nulou, na horách mezi minus čtyřmi až minus jedním stupněm. Od severovýchodu se bude ochlazovat.

První sníh nadcházející zimy napadl v Královéhradeckém kraji ve vrcholových partiích Krkonoš 18. září, poté roztál. Na horách pak znovu sněžilo ve čtvrtek 17. listopadu. 

Náledí se dnes může objevit v celé ČR

Náledí se už dnes v noci může objevit v celém Česku a vydrží možná až do neděle. Do sobotního večera také napadne místy až 15 centimetrů sněhu. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Před náledím ústav varoval už ve čtvrtek a dnes výstrahu rozšířil.

"Během dnešního dne se od severovýchodu ochlazuje, teploty budou postupně od severu a severovýchodu klesat pod bod mrazu. Mokré povrchy budou namrzat a místy se vytvoří náledí, v případě sněhové pokrývky i zmrazky," sdělili meteorologové. Už po dnešním poledni se tak může začít náledí objevovat v celém Libereckém a Moravskoslezském kraji a v severních nebo severovýchodních částech Zlínského, Olomouckého, Pardubického, Královéhradeckého a Ústeckého kraje.

Během dnešního večera se pak začne náledí vyskytovat i v celých severních a východních Čechách a na většině území Vysočiny i Středočeského a Jihomoravského kraje. Do půlnoci pak už pravděpodobně zasáhne celé Česko. "V sobotu během dne bude místy celodenní mráz. Náledí a zmrazky proto mohou přetrvávat až do nedělního dopoledne," doplnili pracovníci ČHMÚ.

Kromě náledí se objeví také sníh, především na jihozápadě Česka. "Dešťové srážky se budou postupně měnit ve sněhové a nejintenzivnější sněžení očekáváme od pátečních večerních hodin na jihozápadě území, kde sněžení bude přetrvávat i během soboty a ve večerních hodinách zeslábne. V tomto období na jihozápadě území může napadnout od pěti do 15 centimetrů nového sněhu," uvedli meteorologové. "Na ostatním území spadne od nuly do pěti centimetrů nového sněhu," doplnili.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď