Výbuch v Polsku asi zavinila raketa ukrajinské obrany, shoduje se Západ

foto Policisté kontrolují oblast poblíž dopadu rakety v polské obci Przewodów, 16. listopadu 2022.

Kyjev/Varšava/Nusa Dua/Moskva - Úterní výbuch v polském pohraničí podle Varšavy a NATO patrně způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany namířená proti ruské raketě při rozsáhlém ostřelování ukrajinského území. I v případě, že se tento původ incidentu u ukrajinsko-polských hranic potvrdí, odpovědnost leží na Moskvě, shodují se západní činitelé a Kyjev. Moskva uvedla, že vzdušnými údery mířila pouze na ukrajinské území a k ukrajinsko-polské hranici se útoky dostala nejblíže na 35 kilometrů.

Polsko a další státy NATO se od úterního večera snažily zjistit původ rakety, která v úterý odpoledne dopadla na polskou vesnici Przewodów u hranic s Ukrajinou, kde zabila dva lidi. Kyjev a někteří američtí představitelé nejprve uváděli, že na území členského státu NATO dopadla ruská raketa. Tuto verzi následně za nepravděpodobnou označili například americký prezident Joe Biden, polský prezident Andrzej Duda, generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že do Polska dopadly střely dvě.

Biden v noci na dnešek prohlásil, že je "nepravděpodobné", že by byla raketa vypálená z Ruska. Tři nejmenované americké zdroje agentury AP předtím uvedly, že mohlo jít i o ukrajinskou střelu, která se snažila sestřelit ruské rakety během masivního ostřelování. Podle zdroje agentury Reuters ze Severoatlantické aliance řekl také Biden na jednání zástupců G7 a NATO, že výbuch způsobila střela ukrajinské protivzdušné obrany.

Raketu, nejspíš typu S-300 vyrobenou v Rusku v 70. letech, patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana, řekl dnes Duda. Nic podle něj nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Pravděpodobně se tak jednalo o nehodu. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki uvedl, že Polsko možná po úterním incidentu nakonec nebude muset aktivovat článek 4 Severoatlantické smlouvy. To by znamenalo, že členové NATO zahájili formální konzultace o tom, zda existuje pro Polsko hrozba a jakým způsobem jí lze čelit.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že podle snímků z místa výbuchu v Polsku patří úlomky ukrajinské raketě S-300 a ze strany Západu a Ukrajiny jde o provokaci. Rakety S-300 používají obě strany. Ačkoliv jsou určeny k sestřelování vzdušných cílů, Rusko je podle analytiků v nynější fázi války proti Ukrajině používá k ostřelování pozemních cílů, protože zřejmě již vyčerpalo zásoby vhodnějších zbraní. Rakety S-300 se při palbě na pozemní cíle vyznačují značnou nepřesností.

Raketa na polskou vesnici dopadla v den, kdy Rusko při nové vlně vzdušných útoků udeřilo na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Podle Kyjeva se jednalo o nejrozsáhlejší útoky vůči energetické síti od 24. února, kdy Moskva zahájila invazi.

Pokud nese někdo vinu za "incidenty s raketami", tak je to Rusko, řekl agentuře Reuters představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. "Podle mého názoru se musíme držet jediné logiky. Válku začalo a vede Rusko. Rusko na Ukrajinu masivně útočí řízenými střelami," uvedl Podoljak.

"Není to chyba Ukrajiny, konečnou odpovědnost nese Rusko, neboť pokračuje ve své nelegální válce proti Ukrajině," argumentoval v podobném duchu Stoltenberg.

Představitelé zemí skupiny G7 a Severoatlantické aliance nabídli Polsku pomoc s vyšetřováním výbuchu rakety, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Německo nabídlo Varšavě pomoc s protivzdušnou obranou země. Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo zainteresované strany ke klidu a umírněnosti.

O incidentu na polském území dnes mluvil český ministr zahraničí Jan Lipavský se šéfem polské diplomacie Zbigniewem Rauem. Česko podporuje Polsko v prošetření výbuchu, země budou spolupracovat na posilování bezpečnosti Evropské unie a NATO, uvedl Lipavský na twitteru.

Ukrajina žádá Polsko o přístup na místo úterní exploze a společné vyšetřování

Ukrajina žádá Polsko, aby ji zahrnulo do vyšetřování úterního incidentu, kdy v obci ve východní části Polska po zásahu rakety ruské výroby zahynuli dva lidé. Kyjev také požaduje, aby mu Polsko neprodleně poskytlo přístup na místo, kam střela dopadla. S odvoláním na vyjádření tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova o tom informovala agentura Unian. Polský prezident Andrzej Duda k tomu odpoledne před novináři uvedl, že s ukrajinskou účastí na vyšetřování by kromě Polska musely souhlasit také Spojené státy. Na ukrajinskou účast při vyšetřování naléhá i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nadále zůstává přesvědčen, že na Polsko nedopadla ukrajinská, ale ruská raketa.

USA už v úterý nabídly svou podporu při vyšetřování a Varšava nabídku přijala, připomněl prezident. Duda podle agentury PAP také uvedl, že na místě incidentu již pracují polští a američtí vyšetřovatelé.

"Americký prezident Joe Biden navrhl o včerejší noci společný postup, spojenecký postup. Pokud by kdokoliv měl být připuštěn k tomuto postupu, vyžadovalo by to oboustrannou shodu. Jedině tak na to můžeme hledět," vysvětlil Duda podle serveru Onet na tiskové konferenci.

Polský velvyslanec u NATO Tomasz Szatkowski televizi TVN 24 řekl, že ví o tom, že polská strana vede jednání s Kyjevem ohledně ukrajinské účasti na vyšetřování, ale ponechá na příslušných úřadech, aby informovaly o rozhodnutí v tomto směru.

Dříve polský prezident k úternímu incidentu sdělil, že raketu s vysokou pravděpodobností vystřelily ukrajinské síly, které se bránily ruským vzdušným útokům. Doplnil, že na Polsko nejspíše dopadla nešťastnou náhodou. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Danilov dnes ale na twitteru uvedl, že Ukrajina má důkazy o ruském pozadí události.

"Jsme připraveni předat důkazy, které máme o ruské stopě. Očekáváme také od našich partnerů informace, na jejichž základě dospěli k závěru, že šlo o střelu ukrajinské protivzdušné obrany," napsal Danilov.

Verzi, že raketa nebyla vypálena z Ruska, podpořil také americký prezident Joe Biden. Rusko odmítá, že by mělo s incidentem cokoli do činění. Mnozí světoví představitelé ale poukazují na to, že by se nestal, kdyby nebylo války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo.

"Nepochybuji, že to nebyla naše raketa a nebyl náš raketový útok," řekl Zelenskyj dnes novinářům s odvoláním na hlášení, které obdržel od náčelníka generálního štábu ještě v úterý večer. Podle serveru RBK-Ukrajina zdůraznil, že nevidí důvod, proč by neměl důvěřovat ukrajinským vojákům.

Prezident také uvedl, že celou noc hovořil s vůdci různých zemí. Domluvili se s nimi nerozhlašovat, na čem se domluvili, ale přesto klade prostou otázku, zda lze Ukrajině poskytnout přístup na místo neštěstí a zapojit ji do vyšetřovací skupiny. Domnívá se, že by to bylo čestné, spravedlivé a že Ukrajinci na to mají právo.

Položil také otázku, zda lze činit konečné závěry bez toho, že by vyšetřování dospělo k závěru. Ukrajina jako partnerský stát by přinejmenším na úrovni rozvědek či ministerstev měla být podle šéfa státu seznámena s fakty zjištěnými vyšetřovateli. Zatím se však tak nestalo.

"Jestli to bylo (způsobeno) zapojením naší protivzdušné obrany, tak chci (vidět) důkazy. Pokud ten úlomek zabil lidi, pak je nutné se omluvit. Ale nejdřív je třeba vyšetřování a přístup k údajům," prohlásil prezident.

Časově podle Zelenského odpovídá jeden z 25 vzdušných útoků, ale v tomto případě existuje záznam, že raketa vybuchla nad ukrajinským územím. Nelze ale vyloučit, že nějaký úlomek odletěl až do Polska. Pozastavil se však nad tím, že tam po dopadu vznikl kráter o průměru 20 metrů a hloubce pěti metrů. "Mohl to způsobit úlomek? Anebo ne? Mám na to svůj názor. Domnívám se, že to byla ruská raketa, a důvěřuji hlášení od našich vojáků," dodal podle portálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď