V nominaci hokejistů na Karjalu je devět medailistů z MS v Tampere

foto Tisková konference Českého hokeje k reprezentační sezoně a turnaji Karjala, 3. listopadu 2022, Praha. Zleva generální manažer Martin Havlát a hlavní trenér národního týmu Kari Jalonen.

Praha - Finský trenér českých hokejistů Kari Jalonen zařadil do nominace na turnaj Karjala v Českých Budějovicích a Turku devět bronzových medailistů z letošního mistrovství světa v Tampere a Helsinkách. Nechybí mezi nimi šestatřicetiletý kapitán Roman Červenka ze švýcarského Rapperswilu. V osmadvacetičlenném výběru složeném ze tří brankářů, deseti obránců a 15 útočníků jsou i dva nováčci - obránce Martin Jandus s útočníkem Davidem Vitouchem ze Sparty.

Fotogalerie

Vedle Červenky, který na šampionátu ovládl produktivitu, se z aktuální nominace podíleli na ukončení českého medailového půstu na velkých akcích od bronzu z MS 2012 také další útočníci Jiří Černoch z Karlových Varů, Jiří Smejkal s Hynkem Zohornou z Oskarshamnu, Michael Špaček z Ambri-Piotty, obránci Tomáš Kundrátek s Janem Ščotkou z Komety Brno, David Sklenička z Brynäs a brankář Marek Langhamer z Ilves Tampere.

"Máme nějaký plán, na kterém jsme se dohodli s asistenty Martinem Eratem a Liborem Zábranským, na celou sezonu Euro Hockey Tour. Na Karjalu a následně i v prosinci do Švýcarska jsme se rozhodli vzít hráče, které jsme měli v Tampere, také ty, kteří se účastnili tréninkového kempu, ale i ty, které jsme dosud v reprezentačním dresu až tolik neviděli. Teď budou mít příležitost se ukázat. Máme ve výběru dva nováčky. Je vždycky pozitivní, když dáte v národním týmu šanci hráčům, kteří ji dosud neměli," řekl Jalonen na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Počítat nemohl s centrem Janem Kovářem z Zugu, který chce doléčit zdravotní neduhy. Po zranění se vrátil do sestavy Pardubic také útočník Tomáš Zohorna z Pardubic. "Jan Kovář hraje, ale s menšími zdravotními potížemi, není stoprocentně v pořádku. Něco podobného je u dalších asi dvou hráčů, ale nechci říkat jejich jména," uvedl Jalonen.

"Nechci mluvit jednotlivých hráčích, kteří nejsou v nominaci. Je spousta hráčů, které bych mohl vzít. Když to bude možné, tak vezmeme skoro úplně obměněný tým (v prosinci na turnaj) do Švýcarska," řekl Jalonen, který pro únorové Švédské hry v Malmö plánuje vzít tým hráčů do 25 let.

Je to tak naplánováno i proto, že se zkušení hráči mohou v klubech chystat na blížící se boje v play off. "Není potřeba brát v tomto období ty úplně top hráče," prohlásil Jalonen.

Gólman Aleš Stezka z Vítkovic bude s týmem jen v Českých Budějovicích a na sever Evropy pocestují jen Roman Will z Pardubic a Marek Langhamer z Ilvesu Tampere.

Červenka, jenž byl na MS ve Finsku zvolen i nejužitečnějším hráčem, nejlepším útočníkem a dostal se i do All Star týmu, má ve sbírce i zlato z mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem a v Mannheimu z roku 2010 a bronz, který získal o rok později v Bratislavě.

"Byl jsem ve Švýcarsku a mluvil jsem tam s Červusem. Domluvili jsme se, že se zapojí teď do jednoho z těch turnajů před koncem roku. Bude samozřejmě kapitánem mužstva a zároveň tam bude jako někdo, kdo pomůže v reprezentaci mladším hráčům," vysvětlil Jalonen.

Národní tým se sejde v pondělí 7. listopadu v Českých Budějovicích a poprvé bude trénovat o den později v Budvar Areně. Tam vstoupí také do prvního turnaje sezony série Euro Hockey Tour ve čtvrtek v 18:30 proti Švédsku. Po pátečním přesunu do Turku se Češi utkají v sobotu od 15:30 SEČ s domácím Finskem a v neděli od 11:30 nastoupí proti Švýcarsku.

Nominace českých hokejistů na turnaj Karjala v Českých Budějovicích a Turku (10.-13. listopadu):

Brankáři: Aleš Stezka (Vítkovice; 1 zápas), Roman Will (Pardubice; 15), Marek Langhamer (Ilves Tampere/Fin.; 9),

obránci: Tomáš Dvořák (10 zápasů/0 branek), Jan Košťálek (oba Pardubice; 9/2), Martin Jandus (0), David Němeček (oba Sparta Praha; 11/0), Tomáš Kundrátek (90/11), Jan Ščotka (oba Kometa Brno; 32/1), Dominik Mašín (Ilves Tampere/Fin.; 12/0), Vojtěch Mozík (Rögle/Švéd.; 51/4), David Sklenička (Brynäs/Švéd.; 77/5), Libor Zábranský mladší (Jukurit Mikkeli/Fin.; 6/0),

útočníci: Ondřej Beránek (24/2), Jiří Černoch (oba Karlovy Vary; 24/7), Jiří Smejkal (42/6), Hynek Zohorna (oba Oskarshamn/Švéd.; 63/8), Luboš Horký (Kometa Brno; 5/1), Adam Musil (Pardubice; 21/2), Petr Kodýtek (Plzeň; 23/2), Pavel Kousal (Mladá Boleslav; 10/1), David Vitouch (Sparta Praha; 0), Marek Zachar (Hradec Králové; 2/0), Patrik Zdráhal (Litvínov; 21/4), Roman Červenka (Rapperswil-Jona/Švýc.; 176/48), Filip Chlapík (11/1), Michael Špaček (oba Ambri-Piotta/Švýc.; 35/4), Radan Lenc (HV 71/Švéd.; 44/7).

Program turnaje:

Čtvrtek 10. listopadu:

17:30 Finsko - Švýcarsko (Turku),

18:30 Česko - Švédsko (České Budějovice).

Sobota 12. listopadu:

11:30 Švédsko - Švýcarsko,

15:30 Finsko - Česko.

Neděle 13. listopadu:

11:30 Česko - Švýcarsko,

15:30 Finsko - Švédsko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď