Vládní dluh ve druhém čtvrtletí stoupl o 310 mld na 2,828 bil. Kč

foto Ilustrační foto - Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Dluh vládních institucí ČR stoupl v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 310,2 miliardy Kč na 2,828 bilionu Kč. Míra zadlužení stoupla ze 42,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 44 procent. Ve srovnání s prvním kvartálem se dluh zvýšil o 143,6 miliardy Kč, což představovalo zvýšení míry zadlužení o 1,2 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na výsledku hospodaření se podepsalo především zvýšení příjmů z daní," uvedla ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Helena Houžvičková.

Hospodaření vládních institucí ve druhém čtvrtletí skončilo přebytkem půl miliardy korun. V meziročním srovnání to byl výsledek lepší o 40,8 miliardy Kč. Hospodaření ústředních vládních institucí nadále zůstalo ve schodku 69,8 miliardy korun, ale meziročně se zlepšilo o 19,5 miliardy Kč. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 62,9 miliardy Kč, které odpovídá meziročnímu zlepšení o 23,1 miliardy korun a hospodaření fondů sociálního zabezpečení skončilo v přebytku 7,3 miliardy Kč.

Celkové příjmy sektoru vládních institucí stouply ve druhém čtvrtletí meziročně o 11,6 procenta a dosáhly 44,2 procenta HDP. Na meziročním růstu příjmů se podílelo zejména zvýšení příjmů z daní z výroby a dovozu, ze sociálních příspěvků a daní z příjmu. Celkové výdaje vládních institucí meziročně vzrostly o 5,2 procenta a dosáhly 44,1 procenta HDP. "Nejvíce vzrostly sociální dávky a ostatní běžné transfery. Pokles byl zaznamenán především u dotací," uvedli statistici.

Kromě údajů o vývoji dluhu vládních institucí za letošní druhé čtvrtletí dnes ČSÚ zveřejnil i zpřesněný údaj o hospodaření vládních institucí za rok 2021. Podle aktuálních údajů skončil schodkem ve výši 5,1 procenta HDP. "Oproti jarním notifikacím se liší o minus 0,8 procentního bodu z důvodu aktualizovaných informací o dani z příjmu právnických a fyzických osob," uvedla Houžvičková.

Údaj o výši zadlužení vládních institucí ke konci roku 2021 se oproti jarnímu odhadu nezměnil. "Výše dluhu zůstala beze změny na úrovni 42 procent HDP," potvrdila Houžvičková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď