V Jihlavě podpořili Vystrčila v boji o Senát na dálku i Kubišová a Pithart

foto Koncertem s názvem Volíme slušnost, vyvrcholila volební kampaň kandidáta ODS Miloše Vystrčila (na snímku) před druhým kolem voleb do Senátu, 29. září 2022 Jihlava.

Jihlava - V Jihlavě dnes podpořili Miloše Vystrčila (ODS) při obhajobě mandátu v Senátu regionální politici, kolegové senátoři a na dálku mimo jiných i zpěvačka Marta Kubišová a někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Koncertem nazvaným Volíme slušnost ve Smetanových sadech vrcholila kampaň Miloše Vystrčila před druhým kolem senátních voleb. Proti němu kandiduje Jana Nagyová z hnutí ANO, již přijel do Jihlavy podpořit předseda hnutí Andrej Babiš.

Akce hnutí ANO byla od 15:00 na parkovišti v ulici Křížová poblíž náměstí. "Ani při jedné akci jsme nezaznamenali narušení veřejného pořádku," řekla ČTK policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Program na podporu Vystrčila začal čtyři hodiny po poledni, v parku ho sledovaly stovky lidí. Organizátoři odhadli počet účastníků okolo jednoho tisíce. Dvouhodinový koncert byl přenášený na velkoplošnou obrazovku na náměstí v jihočeských Dačicích a na sociálních sítích.

Zdravici ze záznamu pronesla Marta Kubišová, vyzvala, aby lidé v pátek a v sobotu volili slušnost. "Skutečně, jestli tady někdo je noblesní a slušný, tak je to pan Miloš Vystrčil," řekla. Dodala, že osobně nemohla přijet, protože je ještě v rekonvalescenci. V závěru zazněla její píseň Modlitba pro Martu.

"Jedna paní kandiduje do Senátu a omylem řekla něco, co si jen myslela, že získá imunitu," řekl Pithart s narážkou na nedávné vyjádření Nagyové pro ČT, které pak označila za přeřeknutí. Miloše Vystrčila označil za rytíře. Také Pithart mluvil ze záznamu.

Babiš a jeho někdejší poradkyně Nagyová (dříve Mayerová) čelí společně obžalobě v případu kolem dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo.

"Jsem strašně ráda, že Miloš se zhostil úkolu vést Senát za mého muže, protože je to pracovitý člověk, slušný člověk, je to takový dříč," uvedla Věra Kuberová, vdova po bývalém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který zemřel v lednu 2020. Do Jihlavy přijela s dcerou Vendulou Vinšovou.

Na pódiu se vystřídaly skupiny Bee Band, Antikvartet Dušana Vančury, zahráli také muzikanti Petr Píša a David Koller.

Vystrčil poděkoval všem, kteří se zapojili do této politické soutěže, kterou podle něj druhá strana nazývá bojem. Podle něj pak ale vznikají dvě strany, které jsou nesmiřitelné, což je něco, co nelze pěstovat. "A zvlášť když je doba těžká, tak je to zásadní, abychom se dokázali sjednotit a dokázali jsme nalézat řešení," řekl. Vyzval, aby lidé volili slušnost a nepodlehli lidem, kteří jsou schopní prodat svoje zásady. "Solidarita není kobliha, solidarita je to, že někomu pomáhám, aby se pak sám mohl o sebe postarat," uvedl.

Druhé kolo senátních voleb začne v pátek, výsledky budou známé v sobotu. V senátním obvodu 52 Jihlava, jehož součástí jsou i některé obce Jihočeského kraje, kandidovalo původně šest lidí. Do druhého kola postoupil se ziskem 45,62 procenta hlasů Vystrčil, který je společným kandidátem ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Nagyová získala 30,56 procenta hlasů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď