Slovenské listy kritizují ministra vnitra Mikulce ohledně kontrol ze strany ČR

foto Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra v rámci českého předsednictví v Radě EU, 11. července 2022, Praha.

Bratislava - Jednostranné obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem ze strany České republiky je dalším z početných příkladů, které ilustrují do nebe volající neschopnost slovenského ministra vnitra Romana Mikulce, napsal slovenský list Sme k rozhodnutí Prahy v souvislosti s vysokým počtem především syrských uprchlíků. Podle listu Pravda Česko marně žádalo po Bratislavě opatření kvůli migrační vlně.

List Pravda také napsal, že Maďarsko nedostatečně chrání vnější hranici schengenského prostoru volného pohybu osob. Právě trasu z Maďarska přes Slovensko a Česko využívají běženci na cestě do západní Evropy.

Sme poukázalo na vyjádření českého ministra vnitra Víta Rakušana, který řekl, že od slovenského kolegy žádal plnění mezinárodních smluv ohledně návratu migrantů a že diplomatickými kroky nebylo dosaženo očekávaných úspěchů. "Nejmarkantnější je Rakušanův nediplomatický slovník. Nezvolil ezoterické mlžení, ale veřejně ukázal na Mikulce s tím, že navzdory opakovaným jednáním z něj nedokázal vytlouct plnění mezinárodních smluv, a tak neměl na výběr," napsal list Sme.

Deník Pravda v souvislosti s rozhodnutím Česka o obnovení kontrol na bývalých hraničních přechodech se Slovenskem v článku s názvem 'Další selhání Romana Mikulce' napsal, že na ministerstvu vnitra tvrdě spali a teď zazvonil budíček. "Rozhodnutí nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Nová migrační vlna k nám dorazila začátkem léta. Česká strana se slovenskými kolegy v posledních dnech jednala a žádala, aby byla přijata opatření na naší straně. Marně," napsal list.

Cílem Syřanů, kteří se léta zdržují v Turecku, je podle listu Pravda zejména Německo. "Právě tamní policejní odbory na začátku září vyzvaly ministryni vnitra, aby zavedla kontroly na německo-českých hranicích. Česká vláda si uvědomila vážnost situace a obrátila se na zdroj problémů - Slovensko. My jsme ten horký brambor už dál - na Maďarsko - neposunuli," napsal list.

Stejný deník také dodal, že k vzájemným jednáním sice došlo, ale přijatá opatření jsou jen vlažná. Slovensko podle deníku raději dopustilo spuštění závor v bývalém společném státě, tedy na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 31. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď