Česká armáda dostane od USA osm vrtulníků zdarma, oznámila Černochová

foto Ilustrační foto - Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády, 21. září 2019.

Praha - Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi (ČT). Převod strojů potvrdila na twitteru ambasáda USA v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za transfer a modernizaci vrtulníků. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy Kč. Armáda ČR tak bude mít 20 amerických strojů.

Na dodávce osmi strojů se Černochová dohodla při dubnové návštěvě USA. "Moje jednání v Pentagonu s panem ministrem Austinem, které bylo na jaře letošního roku, bylo úspěšné," uvedla dnes v ČT. Na ministerstvo obrany podle ní nedávno přišel dopis, že americká strana věnuje Česku šest bojových vrtulníků a dva transportní.

Grafický profil amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Dohodu potvrdila dnes večer na twitteru také americká ambasáda v Praze. Česko podle ní získá šest bitevních strojů AH-1Z a dva víceúčelové vrtulníky UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. "Díky němu bude Česká republika platit pouze za modernizaci a transfer strojů," uvedla ambasáda.

Armáda ČR bude mít po ukončení dodávek 20 amerických strojů. Polovina z nich bude bitevních a polovina transportních.

Česká republika ze Spojených států kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. První kusy by měla armáda do výzbroje dostat příští rok, ve výzbroji nahradí bitevní stroje Mi-35/24. Cena zakázky je 14,6 miliardy Kč bez DPH. Nákup stvrdil v listopadu 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Společnost Bell Textron zahájila výrobu prvního Viperu pro českou armádu letos v únoru.

Ministryně Černochová letos v červnu na letecké základně v Náměšti nad Oslavou zopakovala, že v budoucnu by pro českou armádu chtěla až 24 nových vrtulníků. Důležité je podle ní nastavit parametry tak, aby se mohly vyměnit i stroje, které slouží jako vrtulníky záchranářů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď