Ropa po zprávě o přerušení tranzitu jižní větví ropovodu Družba zdražuje

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn/New York - Ceny ropy se dnes navzdory počátečnímu poklesu zvyšují. Zpráva o přerušení tranzitu jižní větví ropovodu Družba totiž obnovila obavy z nedostatečných dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent si kolem 15:00 SELČ připisovala zhruba 1,3 procenta a blížila se k 98 dolarům za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 1,4 procenta a dostala se nad 92 dolarů za barel.

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť dnes oznámil, že Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné i do České republiky. Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta podle něj přestal ropu posílat dál kvůli neuhrazení tranzitních poplatků. Platbu podle ruské strany znemožnily západní sankce.

"Je to další připomínka toho, jak napjatá situace na trhu panuje a jak citlivé jsou ceny na výpadky v dodávkách, zejména těch z Ruska," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA. Podle analytika Tamase Vargy z firmy PVM k růstu cen ropy přispívá rovněž skepse ohledně možné obnovy mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, která by umožnila zvýšení vývozu ropy z Íránu.

V březnu se cena ropy Brent kvůli obavám z dopadů války na Ukrajině na dodávky suroviny vyšplhala až na 139 dolarů za barel, což bylo do blízkosti dosavadního rekordu. Minulý týden sestoupila až na 92,78 USD, čímž se vrátila na úrovně z doby před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Za poklesem ceny stály obavy z negativních dopadů zpomalování růstu světové ekonomiky na poptávku po palivech.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent říjen 97,93 96,65
New York - NYMEX WTI září 92,04 90,76

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď