Agenti FBI prohledali soukromou rezidenci exprezidenta USA Trumpa

foto Policie stojí před vchodem do sídla Mar-a-Lago bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Palm Beach na Floridě 9. srpna 2022.

Washington - Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí prohledali rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě, čímž nevídaným způsobem eskalovali dosavadní vyšetřovací aktivity týkající se někdejší hlavy státu. Trump, který o věci sám informoval, akci označil za "obležení" a politický útok. Zdroje blízké vyšetřování i Trumpovi americkým médiím řekly, že zásah se týkal údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu včetně utajovaných materiálů.

Fotogalerie

Prohledání soukromé rezidence Mar-a-Lago obývané bývalým prezidentem, který mimo jiné zvažuje, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o úřad, je historickým krokem FBI a ministerstva spravedlnosti, uvádí server Politico. Žádný předchozí prezident USA nečelil tak rozsáhlému veřejnému vyšetřování jako právě Trump. Počínání bývalého prezidenta kromě ministerstva spravedlnosti vyšetřuje také zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů, a to kvůli jeho podílu na výtržnostech v americkém Kapitolu 6. ledna 2021.

"V americké historii doposud nebylo vydané tak významné povolení k prohlídce," uvedl státní zástupce v Palm Beach Dave Aronberg, který případ popsal jako "velkou věc".

Podobně jako v případě událostí 6. ledna se i současné vyšetřování podle všeho týká chování Trumpa v době, kdy byl nucen po prohraných volbách opustit Bílý dům. Konkrétně jde podle zdrojů amerických médií o jeho zacházení s takzvanými prezidentskými záznamy, tedy dokumenty, které měl povinnost předat Národnímu archivu USA.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, emaily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a jen některé z nich byly "slepeny dohromady", uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za "fake news", nicméně v den zásahu FBI se v médiích objevily fotografie, které údajně dokazují, že některé dokumenty za jeho úřadování končily i v záchodech.

Ani FBI, ani mluvčí ministerstva spravedlnosti dnešní prohlídku Trumpovy rezidence nechtějí komentovat a pozadí operace dnes večer zůstávalo nejasné. Povolení k zásahu nicméně musel schválit soudce, kterého zase vyšetřovatelé museli přesvědčit, že existuje důvodné podezření z porušení zákona a že na místě prohlídky mohou být dodatečné důkazy. "Tahle vyšetřování podléhají nejvyššímu utajení. Takže je pravděpodobnější, že celý obrázek v dohledné době nedostaneme," komentoval vývoj zpravodajský web Axios.

Vícero informovaných zdrojů deníku The New York Times řeklo, že prohlídka se týkala zacházení s citlivými dokumenty a není spojená s vyšetřováním událostí loňského 6. ledna. Americká média už před měsíci informovala, že po Trumpově odchodu z Bílého domu bylo do Mar-a-Lago převezeno několik krabic s dokumenty, které byly předány Národnímu archivu až s několikaměsíčním odstupem.

Pondělní prohlídka podle zákulisních informací trvala hodiny. Jeden ze zástupců FBI řekl anonymně zpravodajské společnosti BBC, že "bylo odneseno několik krabic" a při prohlídce nebyly vykopnuty žádné dveře. Trump uvedl, že se mu agenti FBI "vloupali" do trezoru.

Proti zásahu v Trumpově soukromém sídle se dnes v brzkých ranních hodinách SELČ ostře ohradili mnozí zástupci Republikánské strany. "Viděl jsem dost. Ministerstvo spravedlnosti dospělo do neúnosného stavu agresivního politikaření," komentoval případ sněmovní lídr republikánů Kevin McCarthy.

Floridský republikánský senátor Marco Rubio napsal: "Využívání vládní moci k pronásledování politických oponentů je něco, co jsme mockrát viděli v marxistických diktaturách třetího světa". Důkazy o tom, že návštěva FBI u Trumpa byla politicky motivovaná, on ani McCarthy neposkytli.

Bílý dům později novinářům řekl, že se o zásahu dozvěděl až z médií. Prezident Joe Biden nebyl o věci dopředu informován ministerstvem spravedlnosti a "nevěděl o tom", uvedla na pravidelném brífinku mluvčí Karine Jean-Pierreová. "Nikdo v Bílém domě nedostal varování," citovala ji agentura Reuters.

Vyšetřování ve věci Trumpových prezidentských záznamů pokračuje už několik měsíců, zůstávalo ale převážně v pozadí kvůli mediálně zajímavějším zprávám o šetření parlamentní komise k 6. lednu.

Vyšetřování představuje pro Trumpa stále větší veřejné ohrožení; o jeho blízké poradce i vysoce postavené úředníky jeho administrativy v Bílém domě se také zajímala FBI, nebo byli předvoláni, aby svědčili u soudu před velkou porotou.

Kromě vyšetřování událostí kolem prezidentských voleb 2020 a předání moci čelí Trump i několika obviněním z ekonomických trestných činů i sexuálního zneužívání. Jakoukoli vinu popírá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď