Čínské vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu pokračuje, uvedla armáda

foto Čínský voják sleduje dalekohledem tchajwanskou fregatu během cvičení ve vodách kolem Tchaj-wanu, 5. srpna 2022.

Peking/Tchjaj-pej - Čínské vojenské cvičení ve vodách a vzdušném prostoru kolem Tchaj-wanu pokračuje i dnes. Informovala o tom čínská armáda, kterou citovala agentura Reuters. Celkem 21 letadel čínského letectva dnes vstoupilo do vzdušné obranné zóny ostrova, včetně stíhaček, které překročily střední linii v severní části Tchajwanského průlivu, uvedlo podle Reuters tchajwanské ministerstvo obrany.

V neděli armáda oznámila, že ukončila cvičení s ostrou palbou. Peking zahájil vojenské manévry bezprecedentního rozsahu minulý čtvrtek poté, co Tchaj-wan navzdory čínské kritice navštívila šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová.

Velení východního křídla čínské armády na sociální síti weibo nyní uvedlo, že bude mimo jiné cvičit protiponorkové a námořní útoky.

Čínské manévry odsoudily USA, Japonsko a Austrálie, podle nichž je skutečným cílem změnit status quo ve 180 kilometrů širokém Tchajwanském průlivu. Čínská letadla a lodě opakovaně překročily středovou oblast průlivu, kterou dnes tchajwanské ministerstvo obrany označilo za "tiše respektovanou" dělící linii, jež platí od 50. let minulého století a jejíž existence je považovaná za "fakt".

Americký prezident Joe Biden v prvním veřejném vyjádření k této věci od návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu dnes řekl, že obavy o Tchaj-wan nemá, ale že jej čínské manévry v regionu znepokojují, píše agentura Reuters. "Jsem znepokojen tím, jak moc se pohybují," řekl šéf Bílého domu novinářům v Delawaru. "Ale nemyslím si, že se chystají udělat něco víc, než dělají," dodal.

Před tím, než Čína obnovila vojenské aktivity kolem Tchaj-wanu, její armáda oznámila, že se manévry budou konat i na jiných místech. V sobotu mělo začít cvičení ve Žlutém moři mezi Čínou a Korejským poloostrovem. Potrvá do půlky srpna a zahrne i nácvik ostré střelby. V sobotu začaly navíc měsíční vojenské operace v Pochajském moři, které leží severně od Žlutého moře.

Agentura AP napsala, že Peking ignoruje výzvy k uklidnění napětí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin dnes prohlásil, že Čína bude "rozhodně bránit svou svrchovanost a územní celistvost, odrazovat USA od snahy ovlivňovat Čínu prostřednictvím tchajwanské otázky a rozbíjet iluze tchajwanských úřadů o tom, že by mohly spoléhat na americkou podporu ve snaze o získání nezávislosti".

Podle Wanga pořádá Čína "běžné" manévry ve svých vodách a otevřeně o nich informuje. Mluvčí prohlásil, že patřičná ministerstva vydala předem upozornění a Čína se drží domácího i mezinárodního zákona.

Mluvčí Bílého domu Karine Jeanová-Pierreová označila čínské počínání v blízkosti Tchaj-wanu za "naprosto nezodpovědné". "Pro toto vyhrocování napětí není důvod," řekla.

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď