V italských Alpách se uvolnil ledovec, nejméně šest lidí zahynulo

foto Pohled na uvolněný ledovec na hoře Marmolada v italských Alpách, 3. července 2022.

Řím - V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce. Zemřelo při tom nejméně šest lidí a dalších devět osob bylo zraněno, z toho dvě osoby vážně. Asi 16 lidí se pohřešuje, informovala agentura ANSA. Zatím není známá národnost oběti. ANSA rovněž uvedla, že identifikace bude obtížná, protože těla byla "roztrhána proudem ledu a kamení".

Pozemní záchranáři byli večer kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál. Alpská záchranná služba uzavřela ledovec kvůli riziku dalších sesuvů a snaží se zjistit, kolik lidí se přesně pohřešuje. První svědci hovořili o čtyřech lanech podél stěny a podle toho, co se zatím vyšetřovatelům podařilo zrekonstruovat, mohla lavina zavalit dvě z nich. Místní úřady zřídily speciální linku, kam mají lidé nahlásit pohřešování svých blízkých.

Soustrast pozůstalým vyjádřil i italský premiér Mario Draghi, který rovněž uvedl, že je pravidelně informován o postupu záchranářských prací.

Podle horské služby se rozsáhlý kus ledu s kamením utrhl poblíž Punta Rocca, podél výstupové trasy na Marmoladu. Desítky lidí, kteří se poblíž místa nacházeli, odvedli záchranáři do údolí. Zranění byli převezeni do několika okolních nemocnic. Do dolomitské vesnice Canazei, kde bylo zřízeno operační středisko, přijel šéf kraje Trentino Maurizio Fugatti.

Nebezpečí dalších lavin zůstává podle agentury APA vysoké. Úřady aktivovaly všech pět záchranných stanic v regionu Trentino. Do zasažené oblasti se vydaly vrtulníky a desítky záchranných jednotek. Pohřešovaní se hledali i za pomoci speciálních přístrojů určených pro podobné situace.

V sobotu byl na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. "To je extrémní vedro," řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. "To je něco naprosto mimořádného," dodal.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na instragramu o "nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit". Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců. Budel požádal všechny alpinisty, aby až do odvolání na Marmoladu nechodili. "Držte se od tohoto ledovce co nejdál," varoval turisty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď