Obviněný náměstek primátora Hlubuček skončil dozorčí radě DPP

foto Ilustrační foto - Náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Praha - Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) přijala rezignaci svého člena, obviněného náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), a dalšího člena Michala Zděnka. Zároveň odvolala z funkce člena představenstva Mateje Augustína, jehož policie podle médií stíhá stejně jako Hlubučka kvůli hospodaření DPP. Augustína nahradil v představenstvu dosavadní technický ředitel metra Marek Kopřiva. ČTK to sdělil primátorův náměstek a předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr (Praha Sobě). Dozorčí rada se podle něj zabývala také dalšími členy představenstva, u nichž čeká na výsledky výslechů a oficiální vyjádření policie.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes obvinili 11 lidí kvůli hospodaření DPP, mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

"Vzhledem k závažnosti a rozsahu celé kauzy jsme se rozhodli odvolat člena představenstva DPP Mateje Augustína, který byl nominantem Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Hovořil jsem s ním a nenachází se ani v ČR, do které se odmítá vrátit. Takové chování a kauzy v žádném případě netoleruji a jsou důvodem, proč jsem před dvěma lety podal trestní oznámení," řekl ČTK Scheinherr.

Zděnek k důvodům své rezignace na dotaz ČTK sdělil, že situace v podniku už byla neúnosná. "Dnešní události to potvrdily," uvedl. Před několika dny v rozhovoru pro Mladou frontu DNES řekl, že většiny kolegů v pražském dopravním podniku si váží, ale na funkci v dozorčí radě musel rezignovat. "Opakovaně a dlouhodobě jsem se od některých zaměstnanců nebo dodavatelů firmy dozvídal, že jsou kontaktováni divnými lidmi z kriminálního prostředí odkudsi ze Zlína. Snahou těchto lidí, jak mi bylo řečeno, bylo a je ovlivňovat různé dimenze fungování podniku. Firma má být řízena managementem, a ne nějakými zákulisními strukturami. Tohle je něco, co nemohu změnit, a jediný čestný způsob, jak se s tím vypořádat, je odejít," vysvětlil. Na policii se neobrátil, věc tehdy považoval svou rezignací za uzavřenou.

O složení dozorčí rady rozhoduje městská rada, která zastupuje akcionáře, kterým je dopravní podnik. Kdo nastoupí na uvolněná místa po Hlubučkovi a Zděnkovi, zatím není jasné. Podle Scheinherra není nezbytné zvolit nové členy okamžitě a bude to předmětem dalších jednání.

Generální ředitel a předseda představenstva DPP Petr Witowski podle Seznam Zprávy dnes informoval členy dozorčí rady, že čtyři z pěti členů vedení jsou v podezření ze spáchání zločinu - tedy všichni kromě něho. "Mé osoby se toto sdělení netýká. S většinou těchto členů představenstva se není možné spojit," napsal Witowski v dopise, který mají Seznam Zprávy k dispozici. Místopředsedou představenstva je podle webu DPP Ladislav Urbánek, dalšími členy Jiří Špička, Jan Šurovský a už odvolaný Augustín. Urbánek je současně dopravním ředitelem dopravního podniku, Šurovský technickým ředitelem povrchové dopravy, Špička personálním a Augustín ekonomickým ředitelem.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval Hlubučka k rezignaci na funkci ve vedení města a následně ČTK sdělil, že na čtvrtečním zastupitelstvu budou Piráti iniciovat jeho odvolání z funkce náměstka primátora. Pokud se tak stane, Hlubuček zůstane řadovým zastupitelem. Mandátu zastupitele jej totiž ze zákona nelze zbavit a může na něj pouze sám rezignovat. Hlubučkovo odstoupení požaduje i volební lídr hnutí STAN v Praze a náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu), k rezignaci ho večer vyzvalo i mateřské hnutí STAN.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 4. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď