Tisk: Izraelští politici se začínají klonit ke zvýšení vojenské pomoci Ukrajině

foto Ilustrační foto - Izraelský premiér Naftali Bennett.

Jeruzalém - Stále více izraelských politiků a vojenských představitelů je nakloněno myšlence zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině. Podle izraelského deníku Haarec přibývá důkazů o krutostech, které páchají ruští vojáci na ukrajinských civilistech. Izrael dosud Ukrajině poskytl ochranné helmy a humanitární pomoc. Snažil se o neutrální pozici, což je podle Haarecu stále méně udržitelné.

Debata o rozšíření pomoci se očekává v Izraeli v příštích dnech. Mnoho představitelů je toho názoru, že mezi helmami a protiraketovým systémem Iron Dome je velké množství materiálu, který lze Ukrajině poskytnout.

Zatím panuje názor, že Izrael nebude ukrajinské armádě poskytovat systémy protivzdušné obrany, moderní zbraně a útočné systémy. Možné je ale zaslat materiál poskytující ochranu vojáků, bojové vybavení a systémy varování.

Izrael už na Ukrajinu poslal polní nemocnici a 100 tun humanitárního materiálu včetně systému na čištění vody, zdravotnického vybavení, přikrývek a plášťů. Ministr obrany Benny Ganc schválil dodávku ochranných vest a helem.

Spojené státy a evropské země podle zdroje listu Haarec očekávají, že Izrael zaujme jasnější postoj k válce a k tomu, na čí straně stojí. Kromě toho panují v izraelském zbrojním průmyslu obavy, že se tito odběratelé začnou znepokojovat, když bude zřejmé, že Izrael může od zbrojních dodávek odstupovat z politických důvodů. Izrael vyváží zbraně do různých států.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď