Město Buča po vraždách civilistů označují Ukrajinci za novou Srebrenicu

foto Ukrajinští vojáci u těla civilisty ve městě Buča na předměstí Kyjeva, 2. dubna 2022.

Kyjev - Za novou Srebrenicu označilo ukrajinské ministerstvo obrany osvobozené město Buča. V městě, které sousedí s Irpinem a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva podle něj ruští vojáci během měsíční okupace "náhodně vraždili místní civilní obyvatele". Některé z obětí mají svázané ruce za zády, ulice města jsou poseta těly, napsalo ministerstvo na twitteru. Starosta města Anatolij Fedoruk řekl agentuře Reuters, že bylo zabito přes 300 lidí. "Zvěrstva" v Buče odsoudila mimo jiné britská ministryně zahraničí Liz Trussová, zástupci Evropské unie a Německa. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusko v jeho zemi dopouští genocidy. Ministerstvo obrany v Moskvě fotografie a videa zveřejněné ukrajinskou stranou označilo za provokaci.

Fotogalerie

Do společného hrobu muselo být v Buče uloženo 280 těl, uvedl starosta Fedoruk. V nezahrnutém hromadném hrobu u kostela byly vidět kusy těl, ruce, nohy, píší zpravodajové z místa. Mezi mrtvými je podle starosty i čtrnáctiletý chlapec. Těla se neodklízela kvůli tomu, že pod některými byly nastražené miny, dodal.

"Parchanti," rozplakal se podle Reuters 66letý Vasilij vzteky při pohledu na více než desítku těl na silnici před jeho domem. Po jeho levici leželo na okraji trávníku vedle jízdního kola tělo muže se zažloutlou tváří a zapadlýma očima. Další ležel uprostřed silnice, pár metrů od vchodu do domu. Vasilij uvedl, že jde o kmotra jeho syna, jeho celoživotního přítele.

Dosud nepohřbení mrtví v Buče na sobě nemají uniformy. Jsou to civilisté s jízdními koly, někteří ve ztuhlých rukách stále svírají tašky s nákupem. Někteří jsou zjevně mrtví mnoho dní, ne-li týdnů.

Osmdesátiletá Maria Dabižeová podle nedělníku The Sunday Times uvedla, že jejím sousedům v nedalekém úhledném cihlovém domě ruští vojáci svázali ruce a nohy a zabili je. Ukrajinští vojáci našli v její ulici ve sklepě 18 mrtvých těl mužů, žen i dětí. Těla byla zohavena.

"Našli jsme tam 18 těl," řekl 53letý voják územní obrany Serhij Torovyk. "Mučili je. Někteří měli uřezané uši, jiní vytrhané zuby. Byly tam i děti staré 14, 16 let a nějací dospělí," dodal. "Ruští vojáci jsou horší než zvířata. Zvířata takové věci nedělají. Neměli bychom brát zajatce. Musí zemřít. Musí být zničeni," prohlásil.

"Zvěrstva v Buče a v dalších (ukrajinských) městech mě děsí. Zprávy o tom, že ruské síly útočí na nevinné civilisty, jsou odporné," napsala britská ministryně zahraničí na twitteru. "Británie spolupracuje s dalšími zeměmi na shromažďování důkazů a podporuje vyšetřování válečných zločinů Mezinárodním trestním soudem. Odpovědné osoby budou pohnány k odpovědnosti," dodala.

"Masakr v Buče byl úmyslný. Rusové chtějí zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je zastavit a vyhnat. Žádám nové zničující sankce G7 TEĎ," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá embargo na vývoz ruské ropy, plynu a uhlí, uzavření všech přístavů pro ruská plavidla a zboží a odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. "Toto je genocida. Vyhlazování celého národa," řekl v rozhovoru pro americkou televizi ukrajinský prezident Zelenskyj. "Jsme občany Ukrajiny a nechceme se podrobit politice Ruské federace. Proto nás ničí a zabíjejí," dodal.

Vraždění civilistů v Buče odsoudili mimo jiné šéf Evropské rady Charles Michel nebo německý kancléř Olaf Scholz. "Požaduji, aby mezinárodní organizace jako Mezinárodní výbor červeného kříže získaly přístup do těchto oblastí a mohly tato zvěrstva nezávisle zdokumentovat," cituje Scholze agentura DPA a dodává, že šéf vlády vysloveně nehovořil o válečných zločinech. Šéf americké diplomacie pohled na záběry z Buči přirovnal k "ráně do břicha".

"To, co se stalo v Buče a na dalších předměstích Kyjeva, lze označit pouze jako genocidu," reagoval kyjevský starosta Vitalij Kličko. Vyzval celý svět a zejména Německo, aby okamžitě ukončily dovoz plynu z Ruska. "Jsou to krvavé peníze, za které se vraždí lidé. Embargo na plyn a ropu musí přijít okamžitě," řekl.

Podle slovenské prezidentky záběry z Buči "otřesou každým člověkem". Zabíjení civilistů na ulicích se zavázanýma rukama označila Zuzana Čaputová za "čiré zlo, které je třeba zastavit, protože ono se nezastaví před ničím". Podobně jako další evropští politici vyzvala ke zpřísnění protiruských sankcí.

Ruské ministerstvo obrany na svém účtu na telegramu uvedlo, že za dobu, co Buču ovládali ruští vojáci, "ani jeden z místních obyvatel nezemřel kvůli nějakým násilným činům". Tvrdí, že ruská armáda do měst a vesnic v Kyjevské oblasti dovezla 452 tun humanitární pomoci. Ruský resort obrany také popřel, že by obyvatelé Buči nemohli z města odejít, a obvinil ukrajinskou armádu, že "neustále ostřelovala jižní části města, včetně sídlišť".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď