Babiš: Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces, u soudu prokážu nevinu

foto Ilustrační foto - Jednání Poslanecké sněmovny, 17. února 2022 v Praze. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Praha - Dneškem se jen potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces, sdělil ČTK bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš poté, co na něj a jeho poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) podal státní zástupce obžalobu. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

"Dneškem se jen potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě. Proces, kde bylo nejdříve obviněno 11 lidí. Postupně obvinění odpadali a státní zástupce pro nedostatek důkazů celou věc zastavil. Přesto nejvyšší státní zástupce řízení obnovil, z 11 lidí zbyli obvinění jen dva. Dnes se dozvídám, že státní zástupce našel důvody k obžalobě. Pro mě je to alibismus," uvedl Babiš.

V kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Státní zástupce Jaroslav Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté ukončili vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné syna bývalého premiéra Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Babiš podání žaloby "u 15 let staré pseudokauzy" považuje za zcela zjevný účelový pokus o jeho kriminalizaci. "Nebýt v politice nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena," uvedl. Zmínil, že farma zaměstnává 90 lidí a slouží veřejnosti a na odvodech a mzdách odvedla 400 milionů korun.

"Dotace byla devětkrát kontrolována. Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu," dodal bývalý ministerský předseda.

V morálním kodexu reprezentanta hnutí ANO, které Babiš založil, jeden z bodů určuje, že osoba, proti které je podána obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, funkci a členství ve hnutí.

Místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák ČTK napsal, že Babiš nebyl ve veřejné funkci v době, kdy kauza vznikla. "Je-li to takto definováno, tak to není v rozporu," uvedl. Za důležitější považuje, jak s tím naloží sám Babiš. "Tam (v kodexu) je jasně uvedené, že to musí být v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce. Nic takového nenastalo, je to dokonce dříve, než bylo založeno hnutí ANO," napsal ČTK první místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Kauza Havlíčkovi přijde pochybná a poslední roky záměrně uměle natahovaná. "Podle mého názoru je za postoupením věci soudu alibismus a snaha zbavit se starosti a přehodit odpovědnost za rozhodnutí na soud," uvedl. Věří tomu, že soud vše objektivně posoudí.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď