Vláda schválila novelu o významné tržní síle, zahrnuje větší množství firem

foto Ilustrační foto - Zleva ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, premiér Petr Fiala, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vystoupili 9. února 2022 v Praze na tiskové konferenci po schůzi vlády.

Praha - Vláda dnes podle ministerstva zemědělství schválila návrh novely zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Pravidla proti zneužívání postavení budou nově platit i pro podniky s ročním obratem nad 51 milionů korun, dosud byly zahrnuty firmy s obratem přes pět miliard korun. Novela také rozšiřuje seznam nekalých praktik. Resort to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Legislativa musí také zohlednit směrnici Evropského parlamentu a Rady EU z dubna 2019. Členské státy měly předpisy přijmout do konce května loňského roku, platit měly začít nejpozději od 1. listopadu. Kvůli nedodržení termínu Evropská komise zahájila vůči ČR řízení o porušení smlouvy o EU. Vyplývá to z předkládací zprávy.

Návrh zákona podle ministerstva zemědělství zároveň doplňuje seznam konkrétních nekalých praktik proti současnému znění z roku 2009. Sankce tak budou nově hrozit například odběrateli požadujícímu po dodavateli zemědělského nebo potravinářského zboží peníze za reklamu, na které se předem nedohodli. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno i zrušení objednávky zemědělských produktů nebo potravinářských výrobků podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dnů přede dnem jejich dodání.

Cílem evropské směrnice je podle ministerstev zemědělství a průmyslu a obchodu, které společně kabinetu návrh novely předložily, co nejvyšší sjednocení předpisů členských států týkajících se nekalých obchodních praktik v zemědělském a potravinovém řetězci. Z důvodu zpoždění zavedení úprav resorty navrhují, aby Sněmovna novelu schválila v prvním čtení.

V návrhu podle vládních materiálů přetrvávají výhrady Agrární komory ČR. Ta požadovala, aby legislativa řešila také odběr za podnákladové ceny. "Předkladatelé však zastávají stanovisko, že problematika cenové regulace do zákona o významné tržní síle nepatří, a proto nebyla zahrnuta do předkládané novely," uvedla ministerstva ve zprávě na vládu.

Významná tržní síla je takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům při nákupu potravin.

Za zneužití významné tržní síly zákon považuje nevyvážené smlouvy, vyžadování plateb za přijetí potravin do prodeje nebo různé typy diskriminace dodavatelů. Dozor nad dodržováním zákona má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 31. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď