Experti na dezinformace pozorují ruské snahy připravit půdu k invazi na Ukrajinu

foto Ukrajinská hlídka na na kontrolním stanovišti na linii oddělující území pod ukrajinskou kontrolou a oblast ovládané proruskými separatisty, 21. února 2022.

Washington/Moskva - Prokremelská média či anonymní účty na sociálních sítích vystupňovaly šíření nepodložených tvrzení, která by mohla Moskvě pomoci ospravedlnit útok na Ukrajinu a maximalizovat podporu veřejnosti pro takový krok. Mezi oblíbené fámy patří ta o bezprostředně hrozícím ukrajinském útoku na Donbas nebo o údajné genocidě tamních etnických Rusů. S odvoláním na analýzy skupin monitorujících dezinformace o tom v posledních dnech informují některá americká média.

Otevřená válka mezi Ukrajinou s Ruskem zatím nevypukla, válka informační je už ale v plném proudu, hodnotila dnes zpravodajka britské BBC ve východní Evropě Sarah Rainsfordová. "Hlavní válečný zpravodaj ruské státní televize je nyní v Doněcku. Jeho živé vstupy jsou plné tvrzení o 'blízké ukrajinské invazi', o útocích na civilní infrastrukturu a o dělostřelecké palbě z ukrajinské strany," popisuje.

Americký zpravodajský web Axios dnes píše o "ruském dezinformačním šílenství". Ruská státní média podle nějod obviňování Západu z hysterie kolem neexistující hrozby invaze přešla k nepřetržitému pokrývání napětí kolem Ukrajiny. Podle analytiků ze společnosti NewsGuard se přitom často opakují nepravdivé příběhy o tom, že Rusové na východě jsou terčem genocidy nebo že pád proruské ukrajinské vlády v roce 2014 byl výsledkem převratu naplánovaného Západem.

"Rusko zkouší, do jaké míry může proměnit státní média ve zbraň a získat jejich prostřednictvím podporu pro válku nebo agresi jak doma, tak v okupovaných oblastech na východě Ukrajiny a u sympatizantů v zahraničí," uvádí Axios.

Západní činitelé v posledních týdnech opakovaně varují, že Moskva se bude snažit vykonstruovat záminku pro nové kroky vůči Ukrajině. Nová analýza, o níž o víkendu informoval list The New York Times (NYT), naznačuje, že dezinformační kampaň v této souvislosti trvá již několik měsíců. Výzkumné skupiny European Expert Association a Reset Tech uvádí, že od října pozorují v ruských státních médiích a na internetových platformách silný výskyt fám, který lze považovat za součást přípravy vojenské akce.

Deník NYT zprávu předal ke zhodnocení neziskové organizaci Global Disinformation Index, podle níž se zjištění zdála být důvěryhodná. Mimo jiné se týkají nepodloženého tvrzení o tom, že Ukrajina se chystá proti separatistům na Donbasu použít chemické zbraně. Tento scénář poprvé analytici zaznamenali na konci prosince, načež se neustále šířil za pomoci státních médií i účtů na sociálních sítích. Mnohé z fám se podle zprávy rodily ve skupinách na komunikační platformě Telegram, načež byly následně opakovány ruskými činiteli v televizním vysílání.

"Rétorika prokremelských zdrojů se v poslední době stala mnohem agresivnější," řekla Maria Avdeevová z European Expert Association.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď