Síkela: Vláda poskytne na kompenzace tři miliardy Kč, rozhodne o nich za týden

foto Zleva náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a premiér Petr Fiala vystoupili 2. února 2022 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - Vláda chce podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) vyčlenit na kompenzace pro podnikatele částku do tří miliard korun. Týkat se má asi 11.000 podnikatelů, kteří byli omezeni protiepidemickými restrikcemi platnými od 25. listopadu do 26. prosince. Pomoc budou moci čerpat ti, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent ve srovnání s druhým pololetím roku 2019. Nejvýše budou moci získat od půl milionu do 1,5 milionu korun v závislosti na odvětví. Podporu vláda zatím neschválila, chce ji ještě probrat s profesními svazy. Konečné rozhodnutí by mělo padnout příští týden. Síkela to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků dosáhne na náhrady minimum podnikatelů.

Snahou je podle premiéra Petra Fialy (ODS) podpořit zejména drobné podnikatele, kteří nemají rezervy a výpadek tržeb by je ohrozil na existenci. "Pomoc bude cílená, administrativně nenáročná a snadno dosažitelná," uvedl. Týkat by se měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcích. Ministři uvažují ještě o jedné skupině, Síkela ji ale zatím nechtěl uvést.

Kompenzace budou poskytovány v režimu de minimis, není tak potřeba, aby ji schvalovala Evropská komise, uvedl Síkela. Jeden příjemce nesmí v průběhu tří let čerpat z podpor de minimis více než 200.000 eur (asi 4,9 milionu Kč). "Časově to vidím tak, že někdy do konce února budeme sbírat žádosti a někdy do poloviny, maximálně do konce března se ty peníze budou vyplácet," dodal Síkela.

Předchozí vláda připravila pokračování dříve fungujících programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Plošné uspokojení podnikatelů by v tomto případě stálo podle Síkely přes 12 miliard korun. Takovou podporu považuje za nesystémovou.

Asociace: Na vládou navrhované náhrady dosáhne minimum restauratérů

Na kompenzace, které dnes představila vláda, z gastronomie podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) dosáhne minimum podnikatelů. I vzhledem k dnešnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost prokazovat se dokladem o očkování nebo prodělání nemoci před vstupem do restaurací či hotelů, se dá očekávat, že podnikatelé budou na stát podávat žaloby o náhradu škody. ČTK to dnes řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner. Pro Hospodářskou komoru ČR jsou navržené náhrady nepříjemným překvapením, neboť by měly být založené na podmínkách programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady, uvedl za komoru Miroslav Beneš.

Kastner upozornil, že restauratéři požadovali podporu za listopad a prosinec. Právě konec roku je v gastronomii jedním z nejsilnějších období roku a podnikatelé si zajišťují prostředky na první měsíce nového roku, kdy tržby bývají nízké. Tím, že vláda chce srovnávat celé druhé pololetí, nikoliv až konec roku, kdy platila přísná opatření, většinu provozovatelů restaurací z pomoci vyčlení. "Pan ministr Síkela je bankéř a umí dobře počítat," řekl Kastner. Pomoc je podle něho takto připravená účelově, aby o ni příliš podnikatelů nemohlo žádat. "Ještě je ale třeba počkat na jednání, které pan ministr dnes avizoval," dodal Kastner.

O finanční pomoci podnikatelům v současné chvíli jedná podle Beneše představenstvo Hospodářské komory ČR. Její analytici budou návrhy podrobněji zkoumat. Na jednání s ministry je komora připravená své konkrétní náhrady a výhrady předložit.

"Počty návštěvníků se během loňského podzimu a prosince propadly v závislosti na lokalitě podniku, termínu, dodržování pandemických opatření i zájmu hostů o 20 až 60 procent proti roku 2019. Tržby některým podnikům poklesly až o 50 procent," uvedla Jana Kohoutová, mluvčí společnosti SaltPay, která vytváří restaurační systém Storyous. V létě, které bývá spolu s předvánočním obdobím pro restaurace nejsilnější, klesla návštěvnost proti roku 2019 v průměru o deset procent, řekla Kohoutová dříve.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď