Vláda se přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva

foto Tisková konference po jednání vlády 19. ledna 2022 v Praze. Zprava ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš, premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Praha - Vláda Petra Fialy (ODS) se dnes v usnesení přihlásila k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii. Novinářům to po zasedání řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Usnesení připomíná 45. výročí zveřejnění prohlášení Charty 77. Hnutí kolem Charty bylo prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovalo podobné aktivity v jiných zemích.

Kabinet se podle návrhu zpracovaného ministrem vnitra Rakušanem v usnesení přihlásil "k tradicím dlouholetého zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva a o demokracii". "Vláda si váží všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami a všech, kteří se na jejich činnosti podíleli," stojí v usnesení.

Rakušan uvedl, že lidé z okolí Charty se podobné usnesení pokoušeli prosadit neúspěšně už před pěti lety. "Všichni ti, kteří Chartu podepsali, kteří kvůli tomu trpěli ve svých profesních i osobních životech, si zaslouží úctu. Byť to uznání přichází až v roce 2022, myslím, že je to zásadní moment toho, jak se naše vláda staví k historii a obětem totalit, které nás ve 20. století potkaly," řekl Rakušan.

Charta byla společenstvím lidí usilujících o dodržování lidských práv, k nimž se Československo zavázalo v helsinských dohodách z roku 1975. Komunisté ji vnímali jako ohrožení své moci. První prohlášení Charta vydala 1. ledna 1977. Do ledna 1990 se k Chartě přihlásilo 1898 signatářů. Oficiálně činnost ukončila 3. listopadu 1992.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď