SVS v Hovoranech na Hodonínsku likviduje 5000 bažantů kvůli ptačí chřipce

foto Likvidace drůbeže - ilustrační foto.

Hovorany (Hodonínsko) - Státní veterinární správa (SVS) dnes ráno začala s likvidací 5000 bažantů ve voliérovém chovu v Hovoranech na Hodonínsku, kde se objevila ptačí chřipka. ČTK to řekl mluvčí SVS Petr Majer.

Podrobné vyšetření vzorků podle něj odhalilo, že jde o vysoce patogenní vir H5N1, tedy o subtyp, který je potenciálně přenosný na člověka. "Tuto skutečnost Státní veterinární správa neprodleně oznámila Krajské hygienické stanici Jihomoravského kraje. Zároveň bylo stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru," uvedl Majer.

Obce v okruhu tří kilometrů od zasaženého chovu musí udělat soupisy chovů drůbeže a ptactva, chovatelé by ptáky měli držet v uzavřených prostorách. Platí také zákaz přemisťování ptactva mimo ochranné pásmo i pořádání výstav drůbeže nebo jiných akcí.

"Vybíjení začalo dnes dopoledne a probíhá vlastními silami SVS, tentokrát nebyla zapotřebí pomoc ze strany hasičů. Podle informací z místa by měly být všechny kusy zlikvidovány v průběhu dneška," dodal Majer.

Nákazu ve voliérovém chovu na Hodonínsku zjistila SVS v pondělí poté, co chovatel nahlásil hromadný úhyn asi 1000 bažantů. Celkem bylo v chovu 6000 ptáků, všichni musí být zlikvidováni.

V Evropě stále přibývá ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V prosinci už SVS zjistila několik ohnisek ptačí chřipky v Česku, naposledy v Ústeckém kraji na Litoměřicku, kde je nutné vybít 188.000 slepic, v Rybářství Nové Hrady v jižních Čechách likvidovali 1500 hus. Celkově letos bylo nutné v Česku kvůli nákaze zlikvidovat čtvrt milionu kusů drůbeže.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď