Zvíře není zboží ani otrok, protestovalo 50 lidí u výstaviště

foto Aktivisté za osvobození zvířat protestovali 13. května před brněnským výstavištěm. Před areálem, kde se právě koná Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, stáli mlčky s transparenty a fotografiemi dokládajícími utrpení zvířat v živočišném průmyslu.

Brno - Zvíře není zboží, nezasluhuje úděl otroka či vězně. S podobnými argumenty vyrazilo 50 aktivistů protestovat před brněnské výstaviště, kde se konají veletrhy pro zemědělce a chovatele. Vystaveny jsou i stovky zvířat, největší zastoupení má masný skot.

"Národní výstava hospodářských zvířat je pro nás symbolem a oslavou celého živočišného průmyslu, kterému říkáme důrazné ne. Myslíme si, že hlavně ve vyspělých zemích není vůbec potřeba zneužívat zvířata pro jídlo, chuť, zábavu, prostě pro jakýkoliv lidský požitek. Zvířata mají být svobodná," řekla ČTK Ester Burkertová z pořádajících iniciativ 269life a Kolektiv pro zvířata.

Část aktivistů se nejdřív vydala přímo do veletržního areálu, kde v tričkách s rudými skvrnami tiše protestovali při hodnocení vystavených zvířat. Někteří chovatelé se jim snažili vysvětlit své názory, jiní se smáli, jeden se pokusil nasadit protestující dívce ohlávku.

Hlavní část protestu se pak odehrála před výstavištěm, kde návštěvníci museli projít špalírem aktivistů s transparenty a fotografiemi dokládajícími utrpení zvířat v živočišném průmyslu. Protest byl tichý, účastníci se nesnažili návštěvníky veletrhu oslovovat. Většina lidí také míjela aktivisty, aniž jim věnovala větší pozornost.

Podle aktivistů vychází zneužívání zvířat pro lidské potřeby ze stejného pocitu nadřazenosti, z něhož se v minulosti zrodilo otrokářství či genocidy. "Chceme pořadatelům i účastníkům sdělit, že nesouhlasíme s degradací zvířat na zboží, se kterým mohou nakládat jako s věcmi. Zvířata jsou inteligentní a cítící bytosti, které mají hodnotu samy o sobě, jejich hodnota se neodvíjí od chuti masa, objemu mléka, které mohou vyprodukovat, nebo kvality vlny," uvedla organizátorka Anna Kupcová.

Národní výstava hospodářských zvířat patří spolu s doprovodnými akcemi k nejnavštěvovanějším veletrhům v Brně. Končí v neděli. Před dvěma lety se na zvířata a techniku do pavilonů přišlo podívat 51.727 lidí. Podle Davida Lipovského z Českomoravské společnosti chovatelů mají zvířata na výstavišti skvělé podmínky.

"Jsme v klimatizovaném pavilonu, máme speciální povrch pod zvířaty, který neklouže, jsou nádherně podestlána, mají neustálý přístup k vodě, jsou výborně krmena, opečovávána, aby se neušpinila. Za mě z hlediska vystavujícího je to nejlepší, co můžeme těm zvířatům nabídnout," řekl Lipovský.

Názory protestujících označil Lipovský za radikální. Dospělí mají podle něj právo volby, jak se budou stravovat, nicméně člověk je všežravec a přinejmenším děti v době růstu potřebují přijímat i živočišné bílkoviny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je čtvrtek 22. února 2018

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď