Zraněná Češka z Hurgady je v Káhiře, motiv útočníka nejasný

foto Pohled na hotelový komplex v egyptské Hurgadě, na jehož pláži útočil muž nožem na zahraniční turistky.

Hurgada/Praha - Češku, zraněnou při pátečním útoku v egyptském letovisku Hurgada, přepravil vrtulník do káhirské nemocnice. Žena podle mluvčí české diplomacie Michaely Lagronové utrpěla zranění na noze a na zádech. V Hurgadě policie zpřísnila bezpečnostní opatření. Útočník, který nožem zabil dvě Němky a zranil čtyři další ženy, včetně zmíněné Češky, podle zatím neověřených zpráv udržoval přes internet kontakty s radikály z organizace Islámský stát (IS). K výslechu byl převezen do Káhiry. Motiv jeho činu je stále nejasný.

Německá agentura DPA s odvoláním na káhirské bezpečnostní kruhy napsala, že útočník jednal podle pokynů IS a dostal úkol zaútočit na cizince. Avšak prokuratura, která vyslýchá útočníka v Káhiře, dnes podle agentury AP uvedla, že jeho motivy zůstávají nejasné. Ani není jasné, zda šlo o útok vyšinutého jedince, zločin či teroristický čin. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.  

Podle listu Egypt Independent zaútočil sedmadvacetileté Abdar Rahmán Badaví ze severní provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Má čistý trestní rejstřík, studoval a ve svém domově měl dobrou pověst. Jiné egyptské zdroje předtím útočníka identifikovaly jako osmadvacetiletého Abdar Rahmána Šamse Dína, rovněž z provincie Kafr aš-Šajch.

Prozatím se ví, že do Hurgady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy.

Agentura AP s odvoláním na nejmenované policisty vylíčila, že útočník - absolvent egyptské univerzity - nejprve s Němkami poseděl a hovořil s nimi plynnou němčinou, než je napadl kuchyňským nožem. Z místa činu prchl, pronásledován strážníky, a ve vedlejším hotelu napadl další čtyři ženy, než jej pronásledovatelé zneškodnili.

Německé ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že mrtvé jsou německé národnosti. "Máme nyní smutnou jistotu, že při útoku v Hurgadě byly zabity dvě německé turistky. Podle toho, co víme, chtěl útočník zasáhnout zahraniční turisty," citovala DPA mluvčí ministerstva zahraničí.

Útočník byl podle agentury Reuters převezen k výslechu do Káhiry. Podle prvních zpráv se přiznal, že sdílel názory islámských radikálů.

Jak uvádějí egyptská média, muž útočil pouze na ženy. Mezi zraněnými jsou kromě Češky dvě Arménky a také Ruska, jak upřesnil ruský chargé d'affaires Arťom Poljakov. Ruska při odrážení útoku utrpěla nejvíce ran na rukou, nůž také zasáhl její tvář. Hospitalizována je v káhirské vojenské nemocnici. "Její stav je uspokojivý," dodal diplomat s tím, že žena utrpěla šok a její léčba patrně potrvá několik týdnů.

Pokud jde o českou pacientku, lékaři doporučují, aby žena zůstala v nemocnici asi týden, řekla České televizi velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová. Zraněná podle ní už absolvovala v Káhiře všechna nutná vyšetření, subjektivně se cítí dobře. Na noze a zádech má několik bodných a řezných ran. Vyšetřili ji čtyři profesoři a navštívil ji ministr zdravotnictví. Přítel a dítě postižené budou podle mluvčí Černínského paláce bydlet na ambasádě, dokud žena nebude schopná návratu do vlasti.

Kancelář, s níž cestovala Češka zraněná při útoku v Hurgadě, nabídla svým klientům v oblasti dřívější návrat do ČR. Dva lidé toho využili, několik dalších nabídku zvažuje.

List Egypt Independent napsal, že policie zřídila v Hurgadě dodatečná kontrolní stanoviště a prohlíží automobily všech, kdo do letoviska přijíždějí nebo z něj odjíždějí. Hlídky jsou také kolem hotelů.

Egyptská média připomínají, že páteční útok se podobal atentátu z loňského ledna. Také tehdy byli v Hurgadě pobodáni turisté a k akci se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Dva z útočníků byli v prosinci odsouzeni k trestům smrti.

Tento útok přispěl k dalšímu propadu příjmů z turistiky v Egyptě. Egyptský cestovní ruch se potýká s problémy od revolučního roku 2011 a značně ho poškodily útoky z následujících let. V roce 2015 se odnož IS ze Sinajského poloostrova přihlásila k atentátu na ruské letadlo, které spadlo s turisty na Sinaji s více než 220 lidmi na palubě.

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo 5,3 milionu, z toho asi 120.000 z Česka. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700.

Zástupce ředitele egyptských turistických kanceláří Múdí Šáir očekává, že útok ovlivní zájem turistů. Hotely jsou nyní, kdy vrcholí sezona, podle něj obsazené na 90 procent. Očekává, že dopad se začne projevovat od neděle.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 26. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď