Zpřísnění zákona o střetu zájmů možná Senát vrátí Sněmovně

foto Senát, schůze Senátu - ilustrační foto

Praha - Zpřísnění zákona o střetu zájmů, které má omezit podnikání členů vlády, se možná vrátí k novému projednání do Sněmovny. Senátní ústavně-právní výbor jej dnes doporučil uvést do souladu s dalšími zákony a účinnost většiny ustanovení odložit z ledna na září příštího roku. ČTK to po jednání výboru řekl jeho člen Miroslav Nenutil (ČSSD).

Novela zákona o střetu zájmů má nově zakázat firmám člena vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle sněmovních úprav rovněž zabrání budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Zákon je tak podle jeho kritiků namířen na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vicepremiér Babiš vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko. Sněmovna zákon schválila více než ústavní většinou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že normu pravděpodobně nebude vetovat, byť by zákony neměly být přijímány proti jednomu člověku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 19. září 2017

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď