Známí zesnulého čínského disidenta Lioua nemají spojení s vdovou

foto Poslední rozloučení se Liou Siao-poem ve městě Šan-jang. Na Liouova žena s portrétem zesnulého disidenta.

Peking - Přátelé zesnulého čínského disidenta Liou Siao-poa dnes vyjádřili obavy o osud jeho manželky. Jeden z nich agentuře AFP řekl, že se s ní od sobotního Liouova pohřbu nemohou spojit.

Vdova Liou Sia byla vidět na záběrech z pohřbu, ale nehovořila s novináři a objevila se jen v doprovodu příbuzných. Její manžel, který je nositelem Nobelovy ceny, byl koncem června propuštěn z vězení po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Ve čtvrtek nemoci podlehl. Po zpopelnění byla urna s popelem vhozena do moře. Podle čínských úřadů si to tak rodina přála.

"Jsme velmi znepokojeni. Na fotografiích jsme viděli, jak je (Liou Sia) slabá a otřesená. Vypadala jako nejsmutnější člověk na světě. Kdybych měl možnost se s ní setkat, chtěl bych ji potěšit," sdělil disident a Liouův přítel Chu Ťia.

Liou projevil přání odjet léčit se do ciziny, ale úřady mu to nepovolily. Jeho přátelé se domnívají, že ve skutečnosti tak chtěl dostat svou ženu do bezpečí. Země EU i USA marně vyzývají Peking, aby nechal Liouovu ženu odjet. Nově se k nim dnes připojila Austrálie.

Básnířka Liou Sia se sice neangažuje politicky, ale přesto byla od roku 2010 pod dohledem úřadů. Po sobotním pohřbu, který se konal ve městě Šen-jang, tamní zástupce řekl, že je Liou Sia volná. Dodal ale také, že prožívá šok ze ztráty příbuzného a potřebuje klid.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová dnes vyzvala čínskou vládu, aby "zrušila veškerá cestovní omezení pro Liouovu ženu a propustila ji z domácího vězení". Agentura Reuters k tomu napsala, že Bishopové prohlášení se v Pekingu nesetká s porozuměním a že ministryně vyjádřila svůj názor, i když tím může ohrozit vztahy se zemí, která je největším obchodním partnerem Austrálie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď