Zemanův tým začal sbírat podpisy, první se podepsala jeho žena

foto První dáma Ivana Zemanová vystoupila 24. dubna v Praze na briefingu k zahájení sběru podpisů k opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana na funkci hlavy státu. Zemanova manželka bude šéfkou jeho volebního týmu.

Praha - Ivana Zemanová dnes jako první podepsala petiční arch za znovuzvolení svého manžela Miloše prezidentem. Předseda Strany práv občanů (SPO) a senátor Jan Veleba zároveň oznámil, že jeho strana blízká prezidentovi začne v květnu v českých městech nabízet petiční archy k podpisu dalším občanům. Aby Zeman mohl znovu kandidovat, musí ho podpořit nejméně 50.000 lidí. Na tiskové konferenci, která zahájila sběr podpisů pro Zemana, nedostali novináři možnost klást otázky.

Zemanová uvedla, že funkci vedení petičního týmu přijala, aby podpořila svého manžela. "Chtěla bych svého muže podpořit jako manželka. Možná to zní trochu starosvětsky, ale já si to mohu dovolit, já jsem narozená už v minulém století. Já zastávám ten názor, že žena by měla následovat svého muže a měla by ho podporovat," řekla Zemanová před podpisem petičního archu. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že se Zeman ve funkci hlavy státu chová zodpovědně, jde mu o prosperitu země a je ochoten říkat i nepopulární věci. Zeman ve čtvrtek řekl, že jeho žena bude šéfkou volebního týmu. Podle výstupu z dnešní tiskové konference Zemanová zatím vede jen petiční akci svého manžela.

Video: Zemanův tým začal sbírat podpisy, první se podepsala jeho žena
24.04.2017, 13:07, autor: hbv, zdroj: ČTK/Video

Veleba dnes ČTK řekl, že podpisy pro Zemanovu nominaci budou pod vedením Zemanové shánět týmy, které nejspíš od konce května začnou objíždět zemi. Měly by být čtyři až pět. "Na konci května tohoto roku se do ulic všech českých měst nad 5000 obyvatel vydají sbory dobrovolníků, kteří objedou ČR, aby každému občanovi dali možnost se podepsat," řekl.

Se sběrem pomůže i SPO, která připraví vlastní týmy ze svých členů a sympatizantů. Petiční akci zahájí 2. května ve všech krajských městech. Za třetí rovinu shánění podpory pro Zemana označil jednotlivce, kteří nabízejí svou pomoc. Seznam míst, kde mohou lidé svůj podpis pod Zemanovu nominaci připojit, dnes petiční tým zveřejnil na webové stránce.

Kandidáti na prezidenta musejí nasbírat alespoň 50.000 podpisů. Podle novely musí podporovatelé kandidátů na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu či pasu. Změna má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

0°C

Dnes je pondělí 19. března 2018

Očekáváme v 9:00 -5°C

Celá předpověď